Bojana i Jadranko Matešin / Foto Edi Prodan
Jadranko i Bojana slijedili su misiju svog oca Ivana Sokolića, iznimnog znanstvenika i jednog od najboljih hrvatskih poznavatelja vinogradarstva i vinarstva
Zahvaljujući Jadranku i Bojani Matešin, djeci Ivana Sokolića, jednog od najboljih hrvatskih poznavatelja vinogradarstva i vinarstva posebno cijenjenog po svom publicističkom radu, preminulog 2014. godine, Hrvatska je dobila novu verziju Vinopedije, sasvim sigurno najznačajnije digitalne platforme, svojevrsne “on line” enciklopedije vinarstva.
Predstavljeno je to javnosti na za tu prigodu organiziranom druženju u riječkom RiHubu.
Projekt s milijunima pregleda
Kako je poznato Vinopedia je pokrenuta 2008. godine kao istinski pionirski pothvat na internetu, izvorni hrvatski proizvod kojih, u kvalitativnom smislu tada, prije 15 godina, ni u globalnim razmjerima nije bilo mnogo.
– Naslijedili smo projekt koji je imao na milijune pregleda, ali ono što je važnije bila je to i iznimno sadržajna ostavština našeg oca koja je kao digitalni zapis imala na tisuće stručno objašnjenih pojmova.
Nismo naprosto mogli ostaviti svo to bogatstvo na zastarjeloj platformi tako da smo odlučili napraviti novu verziju Vinopedije. Okupili smo tim i krenuli raditi, pojasnio je razloge koji su doveli do nove Vinopedije Jadranko Sokolić.
Slijedili misiju svog oca
Ono što je također jako važno, i nova Vinopedia je besplatna. Iako je bilo nemalo sugestija da tako ne bude, Jadranko i Bojana slijedili su misiju svog oca, iznimnog znanstvenika ali i silnog altruiste, koji je uvijek isticao kako radost dijeljenja nema supstituciju u materijalnim dobrima.
– Vinopedia opet radi, ali dakako riječ je o Živom biću koje će se stalno razvijati i podizati ukupno znanje o vinogradarstvo i vinarstvu, o vinima. Stoga, nadam se i proslavi 100-miljuntog “klika”, dodao je Jadranko Sokolić, inače ugledni riječki liječnik.
Na njegove se riječ nadovezala sestra Bojana Matešin koja je pak istaknula važnost timskog rada u obnovi Vinopedije.
– Stručni tim kvalitetnih ljudi stvorio je veliki projekt jer Vinopedia je bezgranično značajna stvar. U njezinom nastanku su uz naše cjelokupne obitelji, participirali Tomislav Megulić, zadužen za digitalne sadržaje, potom ugledni enolozi Mario Staver i Tomislav Pavlešić kao i naša najbolja sommelierka Danijela Kramarić, istaknula je Matešin dok je Megulić pojasnio poprilično minuciozni, ručni transfer sadržaja iz stare u novu Vinopediju.
Sve je jasno i pregledno
– Premješten je cijeli sadržaj, više tisuća pojmova. Danas Vinopedia ima jasno, pregledno složene sadržaje kao što su to leksikon, stručni radovi, propisi i zakoni, vinska događanja, web trgovina knjigama, a sve prati i napredna tražilica, naglasio je Tomislav Megulić .
O svojim iskustvima i suradnji s Ivanom Sokolićem, ali i samom Vinopedijom, govorio je i dr. Mario Staver, pročelnik porečkog Poljoprivrednog odjela riječkog Veleučilišta.
– Godinama sam surađivao s Ivanom Sokolićem, od vremena kad je predvodio stručno-ocjenjivački sud Vinistre. Vinopedia je pak od samog svog nastanka vrlo brzo zaživjela, bila je od velike koristi studentima, odlična stručna platforma.
Jednako tako i nova Vinopedia ima veliki značaj i za trajnu pohranu brojnih informacija iz svijeta vina, zaključio je Staver.
Kvalitetna i točna informacija
Tomislav Pavlešić je pak posebno istaknuo kvalitetu Vinopedije jer je ona “kvalitetna, točna informacija u šumi podataka za koje često ne znamo jesu ili ne ispravni”.
Na jedan emocionalni način predstavljanje nove Vinopedije zaključila je sommelierka i restoraterka Danijela Kramarić.
– Bio je nepresušna energija i znanje, osoba koja je poticala na uživanje u vinu. I mi sommelieri prve informacije dobivali smo od Ivana Sokolića tako da ga doživljavam i kao dio svoje struke.
Veselim se novoj Vinopediji jer je to iznimno značajna mogućnost dobivanja stručnih odgovora na brojna pitanja, zaključila je Kramarić.
Prisutne je u ime Primorsko-goranske županije i ostalih institucija koje podržavaju Vinopediju pozdravio dožupan Petar Mamula, istaknuvši i nastavak potpore vinogradarima, dok je skup moderirao Žarko Stilin, vinski promotor i jedan od najznačajnijih članova udruge Kvarner Wines.