Podsjetnik na tradiciju

Predstavljena nova knjiga chefa Kristiana Kozmića: “Kvarnerski pijat” nije tipična kuharica

Ervin Pavleković

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Osim stotinjak recepata za jela karakteristična za ovo podneblje, Kozmićeva knjiga sadrži i zanimljive detalje iz riječke i primorske povijesti i tradicije

U sklopu dugoočekivane izložbe »Djetinjstvo iza željezne zavjese« koja se otvara u petak, danas je u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka promovirana i knjiga »Kvarnerski pijat« Kristiana Kozmića, a posjetitelji su, simbolično, mogli kušati i hranu iz kvarnerskog pijata koju je spremio sam autor.


Kako su sami organizatori izložbe »Djetinjstva iza željezne zavjese« najavili, osim te izložbe koja daje pogled i uvid u ne tako daleka vremena, htjeli su dati svojevrsni »hommage« kuhanju predstavljanjem knjige »Kvarnerski pijat«.



Kristian Kozmić spravio je topli obrok za prisutne, jotu i maneštru za koje se čekalo u redu, kao i za knjigu koja je, možemo zaključiti, puno više od kuharice; i kuharica i podsjetnik na našu tradiciju, običaje i neka prošla vremena.


Urednik knjige je Ivan Milatić, a predstavljanje je moderirala Gloria Fabijanić Jelović.


Kratko, jasno i jednostavno


Kao i sama izložba, i večer Kozmićeve knjige i kuhanja opet je poslužila kao referiranje na vrijeme nekih prošlih djetinjstva kad je na TV-u četvrtkom bio prikazivan popularan kulinarski show »Male tajne velikih majstora kuhinje«.



Prema riječima autora, knjiga donosi brojne recepte za jela koja su karakteristična za ovaj kraj, podneblje, od kojih su neki s vremenom i zaboravljeni.


Recepti teže biti što kraći, jednostavniji i jasniji, jer kad vidi duge recepte, »padne mu mrak na oči«.



Knjiga je pak nastala na temelju njegova prijašnjeg rada te gostovanja na Radio Rijeci u kojima je također govorio o kuhanju i davao savjete i recepte, a promocija knjige se nadovezuje i na izložbu koje se danas otvara.


– U knjizi »Kvarnerski pijat« možemo naći razna »starinska« jela, a sama knjiga i recepti u njoj logičan su slijed nakon »Primorskog pijata« i »Primorskog pijata 2«.



Sada je trebalo obuhvatiti cijelu županiju, od otoka do Gorskog kotara, ne samo receptima, nego i opisom raznih stvari koje su se događale u pojedinim krajevima, kao što je primjerice nekadašnja Tvornica čokolade »Slon«, zatim tvornica u Benčiću i drugo.



Recepti su koncipirani tako se baziraju na sirovim namirnicama, ne bi li se i mlađi i ostali (bolje) upoznali sa samom namirnicom, kazao je Kozmić.


«Ono kad ne znamo ča ćemo«


Kozmićeva knjiga nije tipična kuharica jer, osim recepata, njih stotinjak, sadrži i zanimljive detalje iz riječke i primorske povijesti i tradicije, od priča o Šećerani, Trsatu, Adamićevom blagu, Vinodolskom zakoniku, Rukavcu, Veprincu, Krku, tunerama, skuti, grobničkom siru, čokoladi i drugim zanimljivim delicijama, stvarima ili običajima ovoga podneblja.



Što se jela tiče, tematski su podijeljena na juhe, maneštre, pašte i rižote, varijante spravljanja mesa, ribe, slatko i slatkiše, zanimljiv dio s jelima nazvan »Ono kad ne znamo ča ćemo«, a knjiga sadrži i popis domaćih proizvođača u našoj županiji.