Bez mirisa

Kokosovo brašno: bez glutena, bogato vlaknima i proteinima

Karolina Krikšić

Foto Istock

Foto Istock

Kokosovo brašno dobiva se sušenjem kokosove pulpe – ostatka u procesu izrade kokosovog mlijeka. A baš kao i samo kokosovo mlijeko, i kokosovo brašno moguće je napraviti kod kuće



Znatiželja ili izbjegavanje glutena, sasvim su dovoljni razlozi za (ukoliko već nemate) nabavku kokosovog brašna. Riječ je o prirodnom sekundarnom proizvodu što se dobiva u procesu izrade kokosovog mlijeka, a svakako treba napomenuti da ovo brašno treba razlikovati od rasprostranjenog »kokosovog brašna za kolače«.


Naime, ono što smo barem jednom kupili kao kokosovo brašno, a ključan je sastojak u, primjerice, popularnim rafaelo kuglicama, jest zapravo sitno naribani dehidrirani kokos. Za razliku od tih »pahuljica« koje karakterizira intenzivan okus i miris kokosa, kokosovo brašno na koje skrećemo pozornost, dobiva se sušenjem kokosove pulpe – ostatka u procesu izrade kokosovog mlijeka. A baš kao i samo kokosovo mlijeko, i kokosovo brašno moguće je napraviti kod kuće.


I slatko i slano


Osim što je jeftinije, mlijeko i brašno što ih sami pripravimo, uvijek su ukusniji te podrazumijevaju potpuno iskorištavanje kokosovog oraha (dakako, bez ljuske).Pri izradi mlijeka treba imati na umu omjer 1:4 (jedna šalica narezanog kokosa i četiri šalice vode), blendanje (oko jedne minute) i cijeđenje u cjediljki ili tkanini. Tako dobiveno mlijeko u hladnjaku može potrajati do tri dana, a pulpu, odnosno ostatak od cijeđenja, treba osušiti – ili u dehidratoru na 40 stupnjeva Celzija ili pak u pećnici, na najmanjoj temperaturi (najbližoj 40 stupnjeva Celzija) sve dok se ne osuši.


Gusto samo po sebi, kokosovo brašno sklono je formiranju grudica. Iako ih je lako ukloniti, ipak se se preporuča prosijati brašno kako bi se ravnomjerno umutilo u željenu smjesu. S obzirom na veliku moć upijanja, sve će smjese napravljene od ovog brašna biti guste, a svakako treba izbjegavati dodavanje dodatne tekućine. Bolje je smjese razrijediti s malo kokosovog ulja ili maslaca.




A po čemu se ovo brašno razlikuje od drugih? Prije svega, bez glutena je što će mnogima već dovoljan razlog, a osim toga, dobar izvor vlakana i proteina. Budući da sadrži manje probavljivih ugljikohidrata nego bilo koje drugo brašno, a konzistencijom je vrlo slično pšeničnom brašnu pa ga je moguće koristiti kao zamjenu za to brašno, kako u slatkim, tako i u slanim jelima. Ipak, treba imati na umu da kokosovo brašno lako upija tekuće sastojke pa je potrebna vrlo mala količina za uspešno spremanje jela. Primjerice, jednu šalicu pšeničnog brašna treba zamijeniti s trećinom ili četvrtinom šalice kokosovog brašna.


Foto Istock


Foto Istock


S obzirom na to da je kokosovo brašno samo po sebi suho i gusto, takve će biti i smjese koje s njime pripremaju pa se preporuča dodati više jaja negoli stoji u receptu ili dodavanje zamjene za jaja – chia sjemenke ili mljeveni lan.


Povećava nivo energije


Mali udio ugljikohidrata čini kokosovo brašno idealnim za pripravljanje peciva i kruhova, a imajući u vidu da je izvrstan izvor proteina (sadrži oko 20 posto proteina sa svih 8 esencijalnih aminokiselina) te da ne sadrži gluten i laktozu, ovo brašno svakako treba uzeti u obzir ukoliko planiramo dijetu. Naime, kokosovo brašno sadrži čak 38,5 posto vlakana, odnosno najviše u odnosu na ostala brašna, a vlakna pridonose osjećaju sitosti, ali i boljoj probavi. Osim toga, ovo je brašno bogato vitaminom C, B1, kalcijem i željezom, pa se konzumacijom kokosovog brašna poveća nivo energije u našem tijelu, a zahvaljujući manganu koji također sadrži, poboljšava se i zdravlje kostiju, živčanog sustava te održava optimalan nivo šećera u krvi, zbog čega se preporuča i dijabetičarima.   Kako smo već napomenuli, kokosovo brašno dobro će se uklopiti i u slana i u slatka jela, no svakako treba istaknuti da se smatra idealnim odabirom u pripremni kolača, pudinga i slastica. Dobar tek!