Mačja metvica

Znate li da popularna mačja biljka catnip rješava štucavicu?

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Ova biljka korisna je ne samo za mačke nego i za ljude.

Postoji biljka koja doslovno naše mačke šalje u zanos, ali ima i višestruke prednosti za ljude. U pitanju je cathar nepeta ili mačja metvica.


Odlikuje se uspravnom i razgranatom stabljikom koja može prelaziti jedan metar visine, srcolikim, nazubljenim, sivozelenim i dlakavim listovima u donjem dijelu, te na kraju blijedoplavo-bijelim cvjetovima koji se skupljaju u klasove poput one od lavande, cvate u razdoblju od svibnja do kolovoza i posebno ju cijene pčele.


Catnip je koristan i za ljude


Za razliku od drugih biljaka koje su opasne za naše mačje prijatelje, ova biljka predstavlja pravu “drogu”, ali u blagotvornom smislu. Za mačke nema štetnih učinaka i ne izaziva ovisnost, a za nas je blagi sedativ s probavnim djelovanjem.


Vidjet ćete mace kako ju njuše, ližu, grizu, kotrljaju se ili leže na njoj, a ženke mogu poprimiti klasične pokrete parenja. Može se dogoditi da i vaša starija mačka nakon što proba mačju metvicu počne trčati i igrati se kao da je još uvijek mačić.


Nema straha da ju učinite dostupnom i kućnim mačkama, koje povremeno moraju grickati travu i za poboljšanje peristaltike i probavnih funkcija, jer osigurava korisne tvari poput folne kiseline ili vitamina b29 i pomaže u oslobađanju želuca od dlaka.


Ova biljka korisna je ne samo za mačke nego i za ljude jer ima brojna sedativna, antispazmodična, antikataralna svojstva, čak pogoduje i eliminaciji crijevnih plinova.


Rješava i štucanje


U prošlosti se smatrala posebno učinkovitom za liječenje problema s maternicom i vjerovalo se da potiče plodnost, a oduvijek je bila poznata u narodnoj medicini protiv prehlade, glavobolje, groznice, modrica i probavnih tegoba.


Infuzije i ekstrakti općenito se koriste kao sedativi i antispazmodici, pomažući poboljšanju probavnih funkcija. Infuzijom možete izliječiti prehladu, groznicu, pa čak i najtvrdokornije štucanje.


U kipuću vodu stavite 1 žličicu svježe nasjeckanih listova biljke, ostavite najviše 10 minuta i popijte zasladivši po ukusu. Umjesto toga koristite tinkturu (maksimalno 30 kapi) u slučajevima nesanice i uznemirenosti. Ima svojstva slična onima valerijane, dakle umirujuća i potiče san.


Eterično ulje dobiveno iz mačje metvice, s druge strane, se koristi u liječenju bronhitisa i ima antiseptičko djelovanje.


Također, mačja metvica je i prirodan lijek protiv komaraca. Prema nedavnoj studiji koju je provelo Državno sveučilište Iowa, pokazalo se da je cathar nepeta deset puta učinkovitija od kemijskih repelenata. Također je i repelent za miševe i žohare.


Možete ju koristiti u kuhinji za aromatiziranje mesa i divljači, za obogaćivanje salata okusom i za pripremu napitka za gašenje žeđi te kao alternativu čaju.