Foto: Zadarski azil
Prije dva mjeseca grupica turista je uz cestu kod Knina pronašla štene sklupčano pored mrtvog odraslog psa
povezane vijesti
ZADAR – Zadarski azil za napuštene pse izvijestio je ovih dana na svojoj Facebook stranici o sretnom završetku priče o štenetu koje su gosti iz Walesa pronašli napuštenog tijekom svojeg odmora u Hrvatskoj: uspješno su završili dugu i kompliciranu proceduru udomljavanja u inozemstvo te su ga prihvatili u svojem domu u Velikoj Britaniji.
– Prije dva mjeseca grupica turista je uz cestu kod Knina pronašla štene sklupčano pored mrtvog odraslog psa. Uzeli su ga sa sobom i proveli dan s njim, usput tražeći gdje ga mogu ostaviti, s obzirom na to da su odlazili kući sutradan. Naišli su na naš azil na internetu i kontaktirali s nama. Iako su ga doveli k nama, toliko su se zaljubili u njega i htjeli su ga udomiti. Dali su mu ime Odin. Dogovorili smo se da ćemo ga čuvati i obaviti za njega sve veterinarske obveze, a dotad ćemo skupa pronaći najugodniji način za Odina kako da dođe do Ujedinjene Kraljevine (UK), naveli su u azilu, pojašnjavajući kako situacija da ovo štene putuje zrakoplovom s prtljagom nije bila opcija, niti bi ikad tako slali njihove pse.
Prikupljali novac
– Ovi Velšani su napravili akciju na poznatoj platformi GoFundMe za grupno financiranje kako bi prikupili novac za njegov transport do UK-a, a naš azil je našao sigurnog prijevoznika te je Odin zamijenio život u azilu za život u Walesu s ljudima koji su ga pronašli. Ovo je dokaz da se sve može i da ljubav pobjeđuje sve! Sretno Odinu i Becky, želimo vam najljepši zajednički život pun avantura, poručili su iz Zadarskog azila iz kojeg su nam rekli da su za ovo štene njegovi udomitelji sve platili.
Volonterka Irina ispričala nam je kako je Odin bio dvomjesečno štene kad su ga preuzeli u azil te kako su morali čekati da napuni tri mjeseca da bi mogao primiti sva cjepiva, nakon čega su sve mogli organizirati.
– Ovi Velšani, koji su ga pronašli pored Knina, rekli su nam kako su ga pronašli pored mrtve kuje, no nitko ne zna je li mu to bila mama. Bio je u dobrom stanju, osim što je bio preplašen te je tražio da bude netko kraj njega, tako da je većinom u azilu boravio s odraslim psima koji su ga čuvali, a ne sa štencima. Moguće je da je prije nego su ga Velšani pronašli živio s odraslim psima. Uspjeli smo ga oporaviti dok je bio u našem azilu. Kad smo ga preuzeli, nije znao ni šetati na povodcu, no nismo to ni očekivali od ovako malog šteneta koje je izbačeno na cestu kada je odvojeno od svoje majke. Trebali smo se dobro potruditi da bismo pronašli način kako da ode u Wales, a čim su se stvorili uvjeti, ova gospođa je uspjela naći sklonište u toj državi koje ima dozvolu za uvoz pasa iz zemalja EU-a, govori Irina, dodajući kako im je ova Velšanka prenijela koje papire moraju riješiti, što su riješili s veterinarima.
Komplicirana procedura
– Mi u azilu već imamo puno iskustva s prijevozom pasa u inozemstvo, u Njemačku se gotovo svakog mjeseca preveze poneki od pasa, a ovo nam je bio prvi prijevoz u Veliku Britaniju. Papiri koje zahtijevaju su bili nešto drukčiji nego za prijevoz u Njemačku, budući da više nisu članica EU-a, ali je princip isti. Pas se mora prevesti iz udruge koja skrbi o životinjama u drugu udrugu. Mi smo se obratili jednoj tvrtki iz Osijeka koja ima posebne dozvole za prijevoz pasa u Veliku Britaniju, a preko skloništa za životinje u toj državi su kontaktirali s ovom tvrtkom. Mi smo Odina odvezli do Zagreba gdje su ga preuzeli djelatnici ove tvrtke iz Osijeka, priča ova volonterka, dodajući da ne zna koliko iznose troškovi rješavanja dokumenata za udomljavanje i prijevoz psa u Veliku Britaniju, s obzirom na to da su ljudi koji su ga udomili to direktno platili.
– Znam da nisu mali iznosi, primjerice, kad se pas vozi za Njemačku samo papiri stoje gotovo 100 eura, a prijevoz još i više. Poznato mi je kako su Odina do Walesa vozili više od 26 sati i to kombijem koji je opremljen boksovima po posebnim standardima. Kao i kod autobusnog prijevoza putnika, postoji odredba da se svakih nekoliko sati treba stati te izvesti pse van, kaže Irina koju smo pitali i o prikupljanju novca za plaćanje ovih očigledno velikih troškova u vezi s udomljavanjem i prijevozom u Wales.
Sretan završetak
– Naš azil je sudjelovao u više akcija kojima se prikupljao novac za troškove cijepljenja i prijevoza u drugu državu, no ovog puta je gospođa iz Walesa koja ga je htjela udomiti, a koja na društvenim mrežama ima puno svojih pratitelja, iz Velike Britanije pokrenula prikupljanje novca putem platforme GoFundMe. Ona je sve odradila, a naš azil je bio posrednik, otkriva ova Zadranka koja je oduševljena što je priča s Odinom imala sretan završetak.
– Ima puno turista koji na odmoru u Hrvatskoj pronađu psa, dovedu ga u naš azil te najave kako će se vratiti po njega, no većinom ga zaborave. Rijetki su oni koji to doista i učine kao ova gospođa koja je dala sve od sebe da bi došla po tog psa, a koji sada kod nje uživa. Platila je apsolutno sve, a ti troškovi su bili veliki. Gospođa je zaslužila svog psa, zaključila je Irina.