BAŠ VESELI

Male mare rođene u zagrebačkom ZOO-u

Slavica Mrkić Modrić

Foto Zagrebački ZOO

Foto Zagrebački ZOO

Marice dobro napreduju, još uvijek su s roditeljima u zgradi veterine zagrebačkog ZOO-a, ali kad zatopli sele se u svoju nastambu

Ova bi priča mogla poslužiti kao scenarij za neki božićni film, a ispričana je u zagrebačkom zoološkom vrtu. Sjećate se para mladunaca mara koji su u ZOO-u u Zagrebu svijet ugledali početkom studenog lanjske godine?


E, a za one koji ne znaju, kratki podsjetnik – dvije mare su se malo razboljele i završile su na liječenju, a kako bi se životinjama dok su na liječenju i oporavku smanjio stres, ako je moguće, dvije se jedinke iste vrste smještaju u zajednički prostor.


Tako bi i sa spomenutim »bubanim marama« koje su se zajedno ljetos liječile u zgradi veterine zagrebačkog ZOO-a. Međusobna simpatija bila je očigledna »na prvu« i planula je iskra.



Ma što iskra – buknuo je plamen ljubavi, a sve je nakon tri mjeseca rezultiralo potomstvom! Iako su u međuvremenu ozdravile i oporavile se, što znači da bi se mogle vratiti u svoju nastambu, s preseljenjem će pričekati proljeće.


Za njihove nježne mladunce bolje je da najhladniji dio godine provedu na mjestu gdje su sada.


Skakači i trkači


– Ovo je lijepa ljubavna i obiteljska priča. Mare stvaraju monogamne parove za cijeli život, pa od ovog para možemo očekivati mladunce i u godinama koje dolaze.


U okotu mogu biti do tri mladunca. Mladi pritom teže od 400 do 450 grama. Majčinim se mlijekom hrane dva do tri mjeseca, pa ćemo našim mladuncima uskoro ponuditi i kušanje prve krute hrane, kazala je Dijana Beneta, kuratorica za sisavce u Zoološkom vrtu Grada Zagreba.



U Zoološkom vrtu trenutačno žive 23 jedinke mara. Dvije su ženke došle iz Njemačke, a dva mužjaka iz Francuske. Ostalim marama mjesto rođenja je Zagreb. Tijekom prošle godine u Vrtu je na svijet došlo 12 mara. Ove rođene u zgradi veterine posljednje su među njima.


A tko su mare? Pa, mare koje ne žive u zoološkim vrtovima već u prirodi nastanjuju pampe središnje i južne Argentine. Glodavci su, imaju kratko, sivo krzno s velikim, upadljivim bijelim dijelom na stražnjici.



Na bradi, obrazima i bokovima imaju žućkasto-narančasto krzno. Prepoznatljive su po dugim ušima i kratkom repu. Dnevne su životinjice i žive na tlu. Vrlo su vješti skakači i trkači. Mogu se kretati brzinom do 45 km/h.


Oznaka NT


Proizvode zvukove nalik roktanju, gunđanju i vriskanju. IUCN im je dao oznaku NT, što znači da su gotovo ugrožena vrsta. Posjetitelji Zoološkog vrta mare vole promatrati dok one grickaju crveni radič, mrkvu, lucernu, travu i brst. Djeca pritom kažu da ih podsjećaju na kuniće.


Eto, to su mare, a svi oni koji ih osim na slici žele vidjeti uživo – put zagrebačkog ZOO-a koji je svakodnevno otvoren od 9 do 16 sati, uz napomenu da je ulazak moguć do 15 sati, kad se zatvaraju blagajne.


I da – male mare s početka priče super napreduju. Zadovoljni su i roditelji i djelatnici Zoološkog vrta Grada Zagreba.