Foto: iStock
U početku je služio prisjećanju na sve bitke koje su žene vodile na društvenom, gospodarskom i političkom polju
povezane vijesti
Dan američkog podrijetla, koji u Sjedinjenim Državama postoji od 1909. godine i koji je stoga rođen s plemenitom svrhom i daleko od konzumerističke konotacije u koju se transformirao.
Iz te perspektive Dan žena više nema smisla, jer sigurno vam ne treba slavljenički datum da biste se osjećali kao žena.
Ako pogledate iz druge perspektive, odnosno 8. mart nije dan slavlja, već praznik žena koje su snagom i hrabrošću uspjele izboriti ista prava kao i muškarci, dakle ravnopravnost spolova, ravnopravnost u radu.
Zašto 8. mart?
Sada je raširena maštovita verzija da se na ovaj datum prisjećamo požara u tvornici u New Yorku u kojem je stradalo stotinjak žena.
Nesreća se svakako dogodila, ali 12. ožujka i prije svega mnogo godina nakon što se slavio Dan žena.
U stvarnosti, Dan žena u Sjedinjenim Državama nastao je nakon VII kongresa Druge socijalističke internacionale, održanog u Stuttgartu od 18. do 24. kolovoza 1907.
Tijekom konferencije, u odsutnosti službenog govornika, riječ je uzela Corinne Brown, koja nije propustila priliku govoriti o iskorištavanju radnica, spolnoj diskriminaciji i mogućnosti općeg prava glasa.
Očito nije bilo većih transformacija, osim osvještavanja moći žene. Počele su bitke i demonstracije, sve do proslave prvog Dana žena 28. veljače 1909. godine.
Značajna prekretnica dogodila se 1910. godine kada je 20.000 radnica tri mjeseca štrajkalo u New Yorku.
Odavde je Međunarodna konferencija socijalističkih žena u Kopenhagenu ustanovila ovaj dan kako bi se zaštitila prava žena.
Proslavama se polako pridružila i Europa sve do Prvog svjetskog rata.
Izbor 8. marta ipak ima rusko podrijetlo.
Na taj datum, 1917. godine u Sankt Peterburgu, žene su se okupile na velikim demonstracijama tražeći prava i kraj rata, nečuveni apel koji je rezultirao ruskom revolucijom.