Foto: Pexels
Kako se nositi s dječjim ispadima ljutnje
povezane vijesti
Tantrumi ili emocionalno preopterećenje često su zastrašujući, ali i neizbježni ispadi bijesa kod male djece.
Djetetu moramo dopustiti da izbaci svoje osjećaje umjesto da ih pokušava zatomiti. Evo nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste smirili svoje dijete prije ili nakon izbijanja bijesa, savjetuje Boston Baby Nurse.
Sve je u tome kako možete pretvoriti loš trenutak u nešto dobro.
1. Napravite deset koraka.
Kada su na rubu bijesa, potaknite svoje dijete da napravi deset koraka. Prvih nekoliko puta hodajte s njima. Potaknite ih da odbrojavaju s vama dok radite korake. Ovo je odlična mindfulness tehnika za smirivanje kako biste nakon toga mogli razgovarati o osjećajima koji se gomilaju.
2. Ispričajte rimu.
Osim što potiče razvoj jezika, rima usmjerava dječji um na nešto sasvim drugo, što od njih zahtijeva obradu informacija. To može biti korisno kada rimujete riječi povezane s takvim ponašanjem. Kad se dijete primiri, važno je saslušati koji ih problemi tište i otkriti izvor nezadovoljenih potreba.
3. Plešite.
Potaknite ljubav svog djeteta prema kretanju i neka osmisli vlastiti show! Dječja mašta ima neograničen potencijal. Ovo je odličan odušak za nakupljenu energiju ili ljutnju.
4. Slušajte glazbu.
Omiljene melodije mogu biti zabavan način za preusmjeravanje negativne energije prije nego što se pretvori u dječji napad bijesa. Starija djeca mogu staviti slušalice i provesti vrijeme sami u svojoj sobi dok ne budu spremni za razgovor. Svima nam je potrebno vrijeme za sebe; poštujte to i pričekajte dok se ne vrate.
5. Ponudite im hranu.
Svi su nervozni kad su gladni. Prepoznajte ispad uzrokovan glađu, a šećer u krvi će smiriti njihovu uzavrelu krv.
6. Pročitajte knjigu o osjećajima.
Djeca ne znaju objasniti svoje osjećaje te ih je važno naučiti kako se nositi s velikim emocijama i kako ih prikladno izraziti. Knjige su izvrsna opcija jer se djeca mogu povezati s likovima u knjizi i često su otvorenija za razgovor.
7. Budite prisutni i dostupni!
Sjednite s njima kako biste im pokazali da nisu sami i da ste tu kada im treba zagrljaj. Djeci treba reći da je u redu izraziti svoje osjećaje. Ako trebaju eksplodirati, provjerite jesu li na sigurnom mjestu i dopustite im da ispuste svoje negativne emocije. Ako ste u javnosti, pomaknite se u stranu i podsjetite se da svi roditelji prolaze kroz isto.
8. Dajte izbor.
Ako vidite da se vaše dijete ljuti zbog potrebe za kontrolom, sada je vrijeme da mu ponudite izbor. Dajte izbore koji vam odgovaraju, ali dopustite im da se osjećaju osnaženo u donošenju odluka. Recimo ako je vrijeme ručka, ali oni ne žele sjediti u svojoj dječjoj sjedalici/stolici za hranjenje ponudite im sjedenje za pultom ili piknik na podu.
9. Sjetite se koliko su stari.
U ovom razdoblju njihova života izljevi bijesa su normalni. Djeca tek uče o emocijama i kako ih doživjeti, obraditi i komunicirati. Prihvatite vrištanje visokog tona i zapomaganje u suzama, naravno unutar razumnih granica. Neophodno je slušati njihove sićušne korake i lupanje šakama. Duboko udahnite i polako izdahnite.
10. Smjestite dijete u kutak za smirenje.
To je gostoljubivo, opuštajuće mjesto u kući u kojem se dijete može osjećati ugodno prije nego što mu tijelo izmakne kontroli.