Foto: Pexels
Čak i ako je hladno te ne osjećate da ste žedni
povezane vijesti
Zašto je toliko važno piti i zimi? Piti puno? Zapravo, hidrirati se zimi jednako je korisno kao i ljeti jer je i pad temperatura jedan od uzroka dehidracije.
Ipak, uglavnom zimi zaboravimo piti dovoljno vode jer praktično ne osjećamo žeđ. Ali zašto je toliko važno uvijek piti?
Manjim znojenjem osjećamo i manju potrebu za pićem, ali ono što ne znamo je da naše tijelo treba kontinuirano izbacivati tekućinu, čak i kada je hladno. Iz tog razloga važno je da nikada ne prestanemo gasiti žeđ.
Naš refleks žeđi nije pretjerano jak, a kad je vani hladno, manja je vjerojatnost da ćemo bocu vode držati pri ruci kao kad je vani puno toplije.
Ukratko, to znači da smo izloženi većem riziku od dehidracije, posebno u sezoni gripe kada gubimo puno više tekućine kroz kašalj i prehladu.
Ukratko, kao i kod ljetnih vrućina, postoji rizik od hipohidracije, koja se može povećati s većom diurezom zbog niskih temperatura, a može biti potaknuta slabijim osjećajem žeđi i znojenjem uzrokovanim pretjerano pojačanim disanjem uz izloženost niskim temperaturama i velikim nadmorskim visinama.
Osim toga, znoj zimi brže isparava na hladnom i suhom zraku.
Ispravno pijenje tijekom dana čak i tijekom zimske sezone, ne čekajući poticaj žeđi, stoga može izbjeći tipične simptome dehidracije kao što su:
- suha usta
- pospanost
- umor
- suha koža
- glavobolja
- zatvor
- vrtoglavica
Dok teža dehidracija može uzrokovati:
- ekstremnu žeđ
- jaku pospanost u dojenčadi i djece
- razdražljivost i zbunjenost kod odraslih
- malo ili nimalo mokrenja
- upale očiju
- naboranu kožu
- slabost pri brzom ustajanju iz sjedećeg u stojeći položaj
Stoga je zdrava navika nedvojbeno ne čekati poticaj žeđi, koji počinje djelovati kada gubitak vode premaši najmanje 0,5% tjelesne težine, već piti neprestano tijekom dana.