FOTO: iStock
Brojni su razlozi ove pojave
povezane vijesti
Jasno je da nakon tuširanja želite da vam cijelo tijelo, a posebno pazusi mirišu svježe i čisto. Ali ako unatoč dobroj higijeni, još uvijek s vremena na vrijeme osjećate neugodan miris, što se događa?
Miris tijela javlja se kada se znoj pomiješa s bakterijama na vašoj koži. Sam znoj zapravo i nema miris. Postoje dvije vrste znojnih žlijezda: ekrine i apokrine. Ekrine žlijezde nalaze se po cijelom tijelu. Upijaju znoj da vas rashladi kada vam postane prevruće. Apokrine žlijezde, s druge strane, nalaze se u dlakavim dijelovima tijela (npr. ispod pazuha ili u preponama) i izlučuju mliječnu tekućinu kada ste pod stresom. Ovaj znoj može imati neugodan miris kada se pomiješa s bakterijama na vašoj koži. Evo koji su razlozi za to.
Antiperspirant u krivo vrijeme
Nanosite li antiperspirant ujutro prije nego izađete iz kuće? Tu je onda prva pogreška, jer antiperspiranti su najučinkovitiji kada se nanose prije spavanja. Razlog: antiperspirant začepljuje znojne žlijezde u pazuhu i tako sprječava ispuštanje znoja. Budući da su znojne žlijezde noću prazne, tijekom tog vremena mogu apsorbirati više antiperspiranta. A budući da je većina ovih proizvoda dizajnirana da djeluje 24 sata, djelovat će i nakon tuširanja sljedećeg jutra. Također, provjerite koristite li pravi antiperspirant, a ne dezodorans, koji će prikriti miris, ali zapravo neće zaustaviti znoj. Dezodorans djeluje drugačije od antiperspiranta, pa ga treba nanijeti nakon tuširanja, a ne prije kako biste izbjegli tjelesni miris.
Dlake
Dlake ispod pazuha zadržavaju više znoja nego sama koža, dajući znoju više vremena da se pomiješa s bakterijama. Kožu prekrivenu dlakama također je teže očistiti.
Previše bakterija
Tuširanjem bi se trebalo riješiti neugodnog mirisa ispod pazuha, ali možda imate posla s tvrdokornim bakterijama. Svi mi imamo mješavinu “dobrih” i “loših” bakterija koje žive na površini naše kože – uključujući i naše pazuhe. Obično su te bakterije u uravnoteženom stanju. Međutim, povremeno se ta ravnoteža može poremetiti i dovesti do prekomjernog rasta određenih “loših” bakterija. To može pogoršati ili pojačati miris tijela.
Kriva prehrana
Određena hrana može uzrokovati neugodan tjelesni miris koji ostaje. Neki od najčešćih uzroka neugodnog mirisa tijela uključuju: povrće poput brokule, kupusa i cvjetače, češnjak, luk, začinjena hrana i alkohol.
Lijekovi
Jeste li nedavno počeli uzimati novi lijek? Ako vam se čini da se znojite više nego inače, za to bi mogao biti kriv lijek. Pročitajte uputu o lijeku ili razgovarajte o tome sa svojim liječnikom.
Određena medicinska stanja također mogu uzrokovati loš miris tijela ili promjenu mirisa tijela. Neke od zdravstvenih stanja su: dijabetes (često uzrokuje voćni ili slatki mirisni znoj), hipertireoza, giht te bolesti bubrega i jetre.