Foto: Pexels
I, kao i sa svim prirodnim mehanizmima, postoji razlog
povezane vijesti
Ljudska hibernacija je realna opcija: više nemamo tu sposobnost kao druge životinje iz evolucijskih razloga, ali prema znanstvenicima još uvijek imamo drevni gen (“uspavan”) koji bi se, tko zna, možda jednog dana mogao ponovno aktivirati, omogućujući nam vrstu “prirodne hibernacije”.
Sve veći broj naznaka sugerira da bi ljudi mogli imati “biološki hardver” uz pomoć kojeg bi mogli imati koristi od barem nekih aspekata hibernacije.
Aktiviranje tih mehanizama moglo bi zaustaviti srčani zastoj, produljiti životni vijek i pomoći ljudima da putuju dalje u svemiru.
Trenutačno to nije moguće iz evolucijskih razloga: zapravo, odlazak u hibernaciju mjesecima znači nemogućnost reprodukcije, na primjer, ali također biti posebno ranjiv na razne grabežljivce, a ljudska bića si to ne mogu priuštiti, riskirajući da ih zamijene druge vrste.
No, u vrlo dalekoj prošlosti, na početku ljudske vrste, bilo je moguće da je to učinio i čovjek.
Istraživanje s kraja 2020. godine, koje je vodilo Demokritovo sveučilište iz Trakije (Grčka), postavilo je upravo ovu hipotezu: da su neandertalci hibernirali kako bi se suočili s oštrim zimama.
Hipotezu bi potvrdile kosti pronađene u jednom od najvažnijih nalazišta fosila na svijetu, Sima de los Huesos u današnjoj Španjolskoj, gdje su se naši prethodnici hominida mogli suočiti s ekstremnom hladnoćom prije više stotina tisuća godina.
Ova mogućnost bi sada imala druge prednosti osim mogućnosti suočavanja s hladnoćom i glađu.
Sposobnost održavati naša tijela na niskom nivou energije mogla bi se boriti protiv stanja koja pogađaju moderne ljude, uključujući Alzheimerovu bolest, moždani i srčani udar, a što je također odlučujuće za dugovječnost i kolonizaciju svemira.
Međutim, ne znamo (još) može li se neki sklop u osnovi ovog hardvera, tj. gen koji bi nam dao tu mogućnost, dovoljno aktivirati da nam pruži barem neka zaštitna svojstva hibernacije.