Sezona okota

Evo što učiniti ako u vrtu ugledate mladunče ježa

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Treba im pomoći samo ako su mališani u poteškoćama

Rujan je mjesec kada na svijet dolaze mali ježići. Nakon sezone parenja i trudnoće od oko 35 dana, ženke ježa rađaju svoje mlade u ovo doba godine. Svaka ženka može okotiti od 2 do 7 ježeva.


Vrlo mladi ježići već se rađaju s bijelim bodljama, ali one su vrlo mekane. Umjesto toga, osjet mirisa vrlo je razvijen već u prvim tjednima života. Na kraju drugog tjedna otvaraju oči i uši.


Oko šestog tjedna može se reći da su potpuno autonomni i lutaju okolinom u potrazi za hranom. U ovoj fazi hrane se grickajući sve što nađu u blizini. Iz tog razloga moglo bi se dogoditi da ga uočite u blizini kuće.


Što učiniti ako vidite malog ježa u svom zelenom prostoru


Prvi savjet je ne dirati životinju i ne uzimati je iz okoline osim ako je ozlijeđena i treba je liječiti. Mladim ježićima nije uvijek potrebna pomoć, no ako se to ipak dogodi, preporučljivo je obratiti se stručnjacima i slijediti upute.


Jedna od najčešćih grešaka je davanje malim ježićima kravljeg ili mačjeg mlijeka. Ove dvije vrste mlijeka ne podnose i mogu dovesti do njihove smrti.


Ako ste u vrtu primijetili mladog ježa ili majku s ježićima, također ne zaboravite:


  • nemojte koristiti kosilicu ili insekticide i otrove bilo koje vrste
  • ostaviti granje i hrpe lišća u vrtu – to su omiljena mjesta ježeva
  • osigurajte sva mala jezerca ukoliko ih imate u vrtu
  • držite psa na uzici dok je obitelj ježeva u blizini

Potkraj rujna i početkom listopada mladi trajno napuštaju majku i pripremaju se za hladno doba, posvećujući se izgradnji gnijezda.


Ako se to nalazi u vašoj blizini, ne uznemiravajte životinju i ne uništavajte joj gnijezdo samo da biste mogli promatrati ježa i fotografirati ga.