Pitanje čitatelja

Evo nekoliko dobrih razloga zašto limun ne rađa

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Treba imati na umu da se cvjetovi formiraju upravo na vrhovima tankih grana

Zašto moj limun posađen u vrtu na rađa, pa čak i ne cvjeta, a prebujan je i potpuno zdrav, čak ima i previše zelene mase i dobro je prezimio?, pita naša čitateljica iz Matulja.


Evo nekoliko razloga zbog kojih vaš limun ne bi cvjetao:


– Ne dobiva dovoljno svjetla. Treba mu najmanje šest sati izravnog svjetla dnevno.


– Dobiva premalo ili previše vode, a zalijevanje je za stablo limuna od najveće važnosti. Najbolje je to provjeriti tako da zarinete prst u zemlju, pa ako je ona suha do vašeg drugog članka, treba ga zaliti. Ni previše vode ne valja jer bi zemlja trebala biti porozna.


– Nema dovoljno vlage u zraku. Limunovo drvo voli vlažnu klimu, inače se cvjetni pupoljci uopće neće formirati ili će se raspasti. Zato je preporučljivo biljku redovito prskati.


– Vašem limunu nedostaju hranjiva, vitamina i minerala. Tijekom cvatnje limun zahtijeva dobru prehranu s velikim sadržajem vitamina i minerala.


– Napale su ga štetočine. Tijekom cvatnje gljivične infekcije smatraju se najopasnijim. Da biste spriječili njihov izgled i razvoj, potrebno je kontrolirati razinu vlage i normalizirati zalijevanje. Od štetočina najčešće su trips i paukova grinja.


– Limun ne podnosi kolebanje temperature. Preporuča se uzgajanje stabla na temperaturi od 20 do 24°C. Toplina nepovoljno utječe na njegov rast i razvoj, posebno u zatvorenim uvjetima.


Treba imati na umu da se cvjetovi formiraju upravo na vrhovima tankih grana, tako da ih ne trebate stalno skraćivati. Inače, cvjetanja neće biti.