Foto: Unsplash
Niz čimbenika utječe na prokrvljenost među kojima i pretilost
povezane vijesti
- Dogodilo se 29 prometnih nesreća, u kojima je jedna osoba smrtno stradala, tri su teško, a osam ih je lakše ozlijeđeno
- Pijani mladić udario u smjerokazni stupić, a potom u betonski rub vodopropusta i betonski stup
- U poprilično alkoholiziranom stanju vikala i galamila na javnom prostoru. Kad su je priveli, izvrijeđala policajce
Problemi s cirkulacijom krvi muče mnoge žene, 4 od 10 žale se na poremećaje venske cirkulacije, ali pogađaju i mnoge muškarce.
Lošoj cirkulaciji može pogodovati sjedilački način života, vrućina ljeti i pretjerana toplina pregrijanih kuća zimi, navika nošenja preuske odjeće i/ili čizama, putovanje zrakoplovom, prekomjerna konzumacija soli.
Također, pušenje i alkohol mogu utjecati, kao i starost.
Važne čimbenike rizika predstavljaju prekomjerna tjelesna težina i pretilost, koje povećavaju opterećenje vena i otežavaju cirkulaciju donjih udova.
Kako poboljšati cirkulaciju krvi?
Poboljšanje cirkulacije krvi ključno je za uživanje u optimalnom zdravlju. Da biste to učinili, morate slijediti jednostavne strategije.
Međutim, ako je loša cirkulacija simptom bolesti, potonju treba ispitati sa svojim liječnikom.
Prvo što treba učiniti je redovita tjelovježba, a što je jedan od najučinkovitijih načina za poboljšanje cirkulacije.
Aerobne vježbe, poput hodanja, trčanja, plivanja, vožnje bicikla ili spinninga, pomažu povećati protok krvi i ojačati srce i krvne žile.
To vam također omogućuje kontrolu tjelesne težine kako biste smanjili opterećenje krvožilnog sustava.
Potom uvođenje prehrane bogate voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, nemasnim proteinima i zdravim masnoćama potiče ne samo cirkulaciju već i zdravlje cijelog tijela.
Bolje je preferirati prirodnu i zdravu hranu i eliminirati ili smanjiti zasićene masti, šećere i hranu koja je previše rafinirana ili prerađena.
Pijenje dovoljno vode također je važno za održavanje odgovarajućeg volumena krvi i poticanje učinkovite cirkulacije krvi.
Prestanak pušenja, manje pijenje alkohola i učenje kako se nositi sa stresom jednako su učinkoviti, kao i pravilno držanje tijela, osobito na sjedećim poslovima.
Također nije preporučljivo predugo sjediti u jednom položaju: ustanite, prošećite i zakrenite gležnjeve čim osjetite bolove u zglobovima.
Stručnjaci preporučuju tjelesnu aktivnost kako biste značajno poboljšali cirkulaciju te imali zategnutije i zdravije tijelo.