Foto Pexels
Otkrivena veza između cirkadijalnog ritma, prehrane, životnog vijeka i zdravlja očiju
povezane vijesti
Istraživači Instituta Buck po prvi su put pokazali vezu između prehrane, cirkadijalnih ritmova, zdravlja očiju i životnog vijeka kod Drosophile, vinske mušice.
Istraživanje tvrdi da disfunkcija oka zapravo može uzrokovati probleme u drugim tkivima. Dakle, cilj je pokazati da ne samo da post poboljšava život, već da i oko zapravo igra ulogu u utjecaju na dugovječnost.
Objašnjenje ove veze leži u cirkadijanskim “satovima“, molekularnom stroju unutar svake stanice svakog organizma koji je evoluirao da se prilagodi dnevnim stresovima, kao što su promjene svjetla i temperature.
Cirkadijalni ritmovi utječu na složena ponašanja životinja, kao što su interakcije predator-plijen i ciklusi spavanja/budnosti, sve do finog podešavanja vremenske regulacije molekularnih funkcija transkripcije gena i translacije proteina.
Istraživači su primijetili brojne gene koji su reagirali na prehranu i otkrili da oni koji su se najviše aktivirali s ograničenjima u prehrani izgleda da dolaze iz oka, posebice fotoreceptori, specijalizirani neuroni u mrežnici koji reagiraju na svjetlost.
Ovo otkriće dovelo je do niza eksperimenata osmišljenih kako bi se razumjelo kako funkcija oka može produljiti životni vijek.
Na primjer, započeli su eksperimente koji su pokazali da držanje muha u stalnom mraku produljuje njihov život.
Zatim su upotrijebili bioinformatiku kako bi se zapitali utječu li geni u oku, koji su također ritmični i reagiraju na prehrambena ograničenja, na životni vijek? Odgovor je bio da.
Razlog? Budući da su oči izložene vanjskom svijetu, ako su upaljene mogu uzrokovati ili pogoršati brojne vrlo česte kronične bolesti.
Također, svjetlo samo po sebi može uzrokovati degeneraciju fotoreceptora, što može izazvati upalu.
Ima puno toga za razumjeti o ulozi koju oko ima u cjelokupnom zdravlju i kako ono može utjecati na životni vijek organizma, a najveće pitanje koje postavlja ovaj rad je: Utječu li fotoreceptori kod sisavaca na dugovječnost?
Istraživači ističu da su potrebne daljnje analize i istraživanja kako bi se u potpunosti razumjela uloga koju oko ima na dugovječnost.