#sukobgeneracija

Ovo su društvena pravila mlađih generacija koje stariji jednostavno – ne razumiju

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

U nastavku donosimo nekoliko pravila oko kojih oni stariji često slegnu ramenima ili pak zakolutaju očima jer... "u naše vrijeme"...

Moderno i digitalno doba donijelo je sa sobom i neka nova društvena pravila koja su ustanovila mlađe generacije.


U vječitom srazu milenijalaca i generacije Z s generacijom X i boomerima, ponekad je teško sve popratiti, a još teže onim starijima objasniti da svijet i društvo više nisu kao prije.


Mlađe generacije slat će elektronske pozivnice za važne događaje, a starije generacije još uvijek čuvaju one papirnate jer, iako im rade gužvu po ladicama, to je “uspomena”.


Doduše, nitko od starije generacije se ne buni što danas može poslati poruku ili telefonirati (ili komentirati) u stvarnom vremenu umjesto da mjesec dana čekaju na dolazak pisma, ali u redu 🙂


U nastavku donosimo nekoliko pravila mlađih generacija oko kojih oni stariji često slegnu ramenima ili pak zakolutaju očima jer… “u naše vrijeme”


Poruka umjesto poziva


S tekstualnim se porukama “boomeri” često osjećaju kao da stoje sa strane jer više vole razgovore.


No, studije pokazuju da više od 70 % mlađih generacija više voli poslati poruku nego uputiti poziv jer im je to brže i nije toliko naporno odnosno intruzivno.


Porukom osobi date vremena da pročita i odgovori, a pritom je ne zaslijepite pozivom i čekate odmah da se izjasni o nečemu.


Još bolje, snimit će glasovne poruke tako da ih osoba može u miru poslušati kada joj to najviše odgovara.



Foto: Pexels

Podjela računa


Mlađe generacije će otići na ručak, večeru ili cugu, ali pošteno će podijeliti račun i onda “keksnuti” koliko je tko dužan. Starije generacije su pak poznatije po tome da će netko platiti račun ovaj put, a “ti ćeš drugi put”.


Digitalne pozivnice


Starijima možda nedostaje primanje pozivnica poštom jer danas to malo tko radi. Većinom se šalju elektronske pozivnice putem e-maila ili aplikacija jer su puno brže, jednostavnije, povoljnije, ekonomičnije, ali i ekološki osvještenije.



Foto: Pexels

Ništa bez najave


“Samo sam navratio/la”, više nije u trendu. Mlađe generacije cijene svoje vrijeme i nisu zainteresirane za to da im netko jednostavno “bane” na vrata bez prethodnog dogovora.


“U prolazu sam, evo me na kavi”, možda je prolazilo nekada, ali danas doista rijetko. Ne samo među prijateljima nego i među članovima obitelji jer, ruku na srce, tko je ikada bio sretan kada mu je netko došao nenajavljeno u trenutku u kojem je, recimo, odmarao, kuhao ili pak generalno čistio stan?


Nitko nikada, možda samo iz pristojnosti.


Uostalom, nepristojno je tek tako nekome doći na vrata!


Papirologija i kartice


Mlađe generacije kod kuće nemaju printer i malo što im treba biti “isprintano” na papiru. Većinom je sve na aplikacijama ili na mobitelu, a starijim je generacijama ponekad teško shvatiti da je avionska karta sadržana u QR kodu i da ju nije potrebno printati.


Također, kod mlađih je generacija sve češće posezanje za karticom (ili mobilnim novčanikom) kod plaćanja pa se nerijetko nađu u onoj “nemam gotovine” situaciji. Stariji nešto i ne vjeruju karticama pa “neka novaca tu gdje ih ja vidim”.



Foto: Pexels

Odmak od uredskog oblačenja


Stroge uredske modne kombinacije zamijenio je opušteniji pristup pa se umjesto “suknji do koljena” ili “hlača na crtu”, sve češće mogu vidjeti ležerniji pristupi uredskoj modi, poput traperica, tenisica i majica s patentima.


Starije generacije situaciju često vide kao iskazivanje nepoštovanja, ali za mlađe generacije – udobnost je prioritet.


Prednost mentalnog zdravlja


Mlađe generacije uzimaju sve više i više vremena za sebe, kako na poslu, tako i privatno. Starijima je mnogo puta nelogično da netko “tako mlad, može biti tako umoran” pa je na mlađim generacijama da nastave doslovce forsirati brigu o mentalnom zdravlju.


Nije rijetkost da se milenijalci ili pripadnici generacije Z upute psihologu na razgovor, uzmu dan za sebe tijekom kojeg će otići na masažu ili se opustiti na neki način, dok starije generacije takve slučajeve često prate s podsmijehom jer… “u naše vrijeme”…



Foto: Pexels