Foto Pexels
Prestanak pušenja utječe na zdravlje organizma
povezane vijesti
Novo istraživanje pokazalo je da pušač koji prestane pušiti prije 45. godine života smanjuje šanse za smrt od raka za gotovo 89 %.
Stoga bi prestanak pušenja u srednjim godinama imao značajno pozitivan utjecaj na rizik od smrti od raka, prema istraživanju.
Istraživanje je proučavalo podatke više od 400.000 sudionika i pratilo njihovu zdravstvenu povijest tijekom 18 godina, od 1997. do 2014. godine.
Sveukupno, utvrđeno je da pušači imaju tri puta veću vjerojatnost da će umrijeti od raka nego nepušači. Ali tijelo ima nevjerojatnu sposobnost samoizlječenja: zapravo, oni koji su prestali pušiti kad su navršili 45 godina smanjili su svoje šanse za smrt od raka za gotovo 90%.
Nadalje, autori istraživanja istaknuli su kako prestanak pušenja u bilo kojoj dobi pomaže smanjiti rizik.
Dakle, što prije prestanete pušiti, prije ćete imati koristi za zdravlje organizma. Na primjer, pušač koji je prestao pušiti u dobi od 34 godine nije imao gotovo nikakav povećan rizik od smrti od raka u usporedbi s nepušačem.
Taj se rizik gotovo udvostručio za one koji su pušili do 55. ili 64. godine.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Circulation, svaka vrsta dima je štetna za zdravlje, a iako se broj pušača koji se smatraju “teškim” smanjuje, još uvijek postoji značajan udio ljudi koji se smatraju “lakim” pušačima (manje od kutije dnevno) i “povremeni” pušači (ne puše svaki dan, ali to čine nekoliko puta tjedno).
Lagano i povremeno pušenje, međutim, i dalje ima značajan utjecaj na stopu smrtnosti.