Foto: Pixabay
Polutekuća dijeta koja se temelji na dnevnoj konzumaciji grožđa
povezane vijesti
Dijeta s grožđem omogućuje vam da izgubite do 2 kilograma u tjednu. Osim toga, voda i hranjive tvari dobre su za srce, pomažu u zatezanju kože i u borbi protiv zadržavanja vode.
Za razliku od mnogih drugih pomodnih dijeta iz SAD-a, dijeta s grožđem zapravo je sustav poznat još u doba stare Grčke za brzo i učinkovito pročišćavanje organizma.
Uz dnevnu konzumaciju grožđa, predviđeno je:
- dvodnevni prekid detoksikacijske dijete u kojoj se svi obroci temelje na kuhanom povrću, zelenom čaju i grožđu. Pauza za detoksikaciju obično se radi vikendom.
- tijekom tjedna, međutim, možete konzumirati do 1.300 kalorija dnevno
- tipičan doručak sastoji se od kriške prepečenog integralnog kruha s čašom sojinog mlijeka
- za ručak se mogu jesti i cjeloviti ugljikohidrati (ne više od 70-80 g tjestenine ili riže s uljem)
- za večerom su, pak, na redu proteini (vikendom samo oni povrtni). Svaki kraj obroka uključuje obilnu porciju grožđa, u rasponu od 200 grama ponedjeljkom do po kilogram od petka.
- međuobroci (6, svaki sat) temelje se na centrifugiranom povrću i grožđu. Kako bi se poboljšali blagotvorni učinci dijete s grožđem, potrebno je zapamtiti da popijete uobičajenih 1,5 litre vode.
Dijeta s grožđem: dobrobiti
Vitamini (A, C, PP i B kompleks), vlakna i mineralne soli, zajedno s antioksidativnim tvarima kao što su polifenoli, tanini i antocijanini (potonji sadržani prije svega u crnom grožđu), potiču mikrocirkulaciju i imaju snažan učinak protiv starenja.
Resveratrol i kvercitin, s druge strane, održavaju krvne žile elastičnima i drže kolesterol pod kontrolom.
Minerali poput natrija i kalija vraćaju kosi sjaj i snagu. Dok njegov sadržaj vode (od 72 do 84%) detoksificira i pomaže u suzbijanju oticanja i zadržavanja vode.
Dijetu s grožđem treba započeti vikendom, razdobljem u kojem je i fizička aktivnost svedena na minimum.
Sljedećih 5 dana ipak se preporučuju duge šetnje ili vožnja biciklom.
Preporučljivo je grožđe uvijek konzumirati svježe, odnosno ne ostavljati ga u hladnjaku predugo dana jer bi tako izgubilo svoja svojstva.
Postoje li kontraindikacije?
Dijetu s grožđem treba uvijek provoditi samo nakon konzultacije s liječnikom, i to u svakom slučaju kratkotrajno (najviše 1-2 tjedna) kako ne bi došlo do opasnih nedostataka ili strašnog “yo-yo efekta”.
Zapamtite, grožđe je voće bogato antioksidansima, vitaminima i mineralima, a ima malo kalorija.
Međutim, kao i kod svih dijeta, važno je voditi računa o ravnoteži hrane i opskrbljenosti svim nutrijentima potrebnim za pravilno funkcioniranje našeg tijela.
Prije dijete s grožđem ili bilo koje druge dijete, uvijek je preporučljivo posavjetovati se s liječnikom ili nutricionistom kako biste bili sigurni da odgovara vašim potrebama i zdravstvenom stanju.