Vrijedni plodovi

Crne masline VS zelene masline: Koje su nutritivno bogatije?

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Iznimno dobre i ukusne, bogate su antioksidativnim i protuupalnim nutrijentima

Masline se stoljećima uzgajaju u Grčkoj, Italiji i Španjolskoj, a ne samo da su dobre za jelo same po sebi već se i beru za dobivanje ulja koje se danas koristi u cijelom svijetu.


Ali koja je razlika između crnih i zelenih maslina? Na gastronomskoj razini, zelene imaju tendenciju da se skuhaju i zatim pune, obično češnjakom i sušenim rajčicama.


Naprotiv, crne masline jednostavno se koriste u svojoj prirodnosti za začinjavanje pizza ili salata. No postoji li doista tako velika nutritivna razlika između zelenih i crnih maslina?


Okus i nutritivne vrijednosti


Glavna razlika između crne i zelene masline ovisi o berbi. Zelene masline beru se prije nego što su potpuno zrele, ostavljajući im čvršće meso i jači okus.


Crne masline se beru kada su plodovi na stablima potpuno zreli, zbog čega je boja toliko različita.


To ne znači da su sigurne za jelo, stoga je dobro izbjegavati uzimanje zrelih maslina sa stabala i jesti ih sirove jer će imati vrlo gorak okus.


Zapravo, prema Sveučilištu u Kaliforniji, i zelene i crne masline moraju se preraditi prije nego što se mogu sigurno konzumirati.


Na nutritivnoj razini, dakle, zapravo nema razlike između zrelih i nezrelih maslina, već samo male promjene u okusu između zelenih i crnih plodova.


Osim toga, obje su vrste prepune antioksidansa i protuupalnih hranjivih tvari te su prekrasan izvor zdravih bakterija za vaša crijeva.