Foto: iStock
Kod nas se uzgaja na okućnicama, u parkovima i gradskim kamenjarima kao dekorativna biljka.
povezane vijesti
Kod prijateljice na Pećinama vidjela sam zanimljivu cvjetnicu koja prekriva kameni zid prema cesti i čini ga vrlo zanimljivim zahvaljujući svojoj zlatnoj boji. Ona kaže da je riječ o nekakvoj travi, a mene zanima kako se ona uzgaja i hoće li rasti i kod mene na Drenovi? – pita naša stalna čitateljica iz Rijeke.
Vjerojatno je riječ o zlatnoj lizimahiji ili metiljevoj travi, latinskog imena Lysimachia nummularia. Ova atraktivna biljka poput kakve zlatne kiše u slapovima pada s kamenih zidića, iz visećih košarica ili jednostavno pokriva veće površine. Naročito je lijepa u kombinaciji sa cvijećem drugih boja, ali budući da je vrlo invazivna i brzo se širi, najbolje je da ima ograničen prostor za rast.
Zlatna lizimahija cvjeta žutim cvjetovima od svibnja do srpnja, ali vrlo je dekorativna tijekom cijele godine. Naraste do visine od 10 cm, a dužine do 50 cm. Ovo je višegodišnja biljka iz porodice jaglaca (Primulaceae).
Stabljika je kod lizimahije polegnuta, a može biti jednostavna ili razgranata, te gola ili vrlo malo obrasla kratkim dlačicama. Listovi su joj dekorativni, unakrsni, svijetlozeleni, srcolikog oblika, smješteni na kratkoj peteljci.
Cvjetovi su pojedinačni, promjera oko 2 cm. Plod je kuglasta, žutobjeličasta kapsula koji sadrži nekoliko sitnih, trobridnih, bradavičastih, crnosmeđih sjemenki.
U Sjevernoj Americi ova biljka se smatra invazivnim korovom, a rasprostranjena je na području Europe i zapadne Azije. Uobičajeno u prirodi slobodno raste na vlažnim zemljištima, livadama, pašnjacima i u šumama, na poplavljenim područjima i onima koja imaju slabo otjecanje vode.
Kod nas se uzgaja na okućnicama, u parkovima i gradskim kamenjarima kao dekorativna biljka. Značajni kultivar je ‘aurea’, forma snažnog i brzog rasta, pogotovo na suncu, a uzgaja se za gusto prekrivanje tla. Dobra je medonosna biljka.
Latinsko ime roda Lysimachia dano je u čast kralja antičke Sicilije Lysimachusa.
Legenda kaže da je bijesnog vola umirio kada je u brzini potegao neku biljku tog roda i mahao mu ispred glave. Ovu biljku nekada nazivaju imenom novčić, jer nummularia u njenom imenu dolazi od riječi nummus, što znači kovanica. Njeni okrugli listići, naime, sliče na kovanice. I englesko ime ukazuje na ovu sličnost, pa je tamo nazivaju moneywort, ali i creeping jenny.
Zlatna lizimahija je jestiva biljka, a za jelo se koriste mladi listovi i cvjetovi. Dobri su i kada se stave u čaj. U tradicionalnoj kineskoj medicini biljka se koristi za liječenje mokraćnih kamenaca.
Ova prelijepa trajnica koja je izuzetno lijep kontrast biljkama zelene boje lista, može biti i vodena biljka. Sadi se na dubinu od 0 do 5 cm, brzo se ukorjenjuje i još brže širi. Voli sunce, ali je lijepa i u sjeni. Rijetko obolijeva i nije meta napada štetnika.