PITANJE ČITATELJA

Čitateljica iz Kastva ima problema s gusjenicama u kelju. Evo što smo joj savjetovali

Jelena Sedlak

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Prirodni insekticidi mogu se pripraviti od maslačka, češnjaka i rajčice, od krumpira i kamilice, neema.

U vrtu imam kelj koji jako dobro napreduje, ali sada su ga napale nekakve zelene gusjenice i počele mu bušiti lišće. Kako ih mogu suzbiti na ekološki prihvatljiv način?, pita čitateljica iz Kastva.


Imate pravo što tražite ekološki prihvatljive mjere za suzbijanje štetnika u kupusnjačama, jer su one tako puno zdravije, ali i ukusnije. Razlika je i kod kelja koji je gnojen prirodnim sredstvima i onog koji to nije.


Sve kupusnjače vole biti pognojene pepelom od drva, pa mu već dok ga sadite možete dodati po šaku pepela, ali ne u blizini korijena.


Pepeo je naime, alkalan i dobro djeluje na zakiseljenu zemlju, a posipan po biljkama, može ih zaštitili od napada buhača i drugih štetnika.


Drugi prirodni insekticidi mogu se pripraviti od maslačka, češnjaka i rajčice, od krumpira i kamilice.


U svakom slučaju, gusjenice treba suzbijati dok su manje, jer su tada osjetljivije na insekticide.


Insekticid od maslačka


Pripremite 500 g svježih listova i korijena maslačka te ih usitnite ili sameljite, prelijte s 10 l vode i dobro izmiješajte. Procijeđenoj tekućini se doda žlica tekućeg eko sapuna i sredstvo je spremno za zaštitu od insekata u kupusnjačama.


Insekticid od češnjaka i rajčice


Šalicu češnjaka i šalicu zaperaka rajčice sameljemo i prelijemo s 10 l vode. Sve dobro promiješamo, procijedimo i prije primjene dodamo žlicu tekućeg eko sapuna. Ovo prirodno sredstvo odlično štiti protiv gusjenica i drugih štetnih insekata.


Insekticid od krumpira


U 10 l vode potopi se 4 kg vrhova biljke krumpira i kuha 15 minuta. Zatim se smjesa ohladi i procijedi te razrijedi s vodom u omjeru 1:1.


Insekticid od kamilice


U 10 l vode se potopi 1 kg listova i cvjetova kamilice te se ostavi da stoji 12 sati. Zatim se smjesa procijedi, razrijedi s vodom u omjeru 1:3. Na svakih 10 l sredstva potrebno je dodati 40 g naribanog sapuna, dobro promiješati dok se ne otopi i njime prskati biljke protiv lisnih ušiju i gusjenica.


Ručno uklanjanje


Ipak, najbrže je i najlakše ručno ukloniti gusjenice čim ih uočite, jer se jako brzo razmnožavaju. Nije ih ugodno gnječiti i tražiti po glavici, jer se nekad znaju skriti jako duboko u glavici, a treba pregledati i poleđinu listova.


Prirodni neprijatelj


Ako se želite okoristiti prirodnim neprijateljima gusjenica, tu su parazitske ose, koje će odraditi taj neprivlačan posao za vas. One su dobar prirodan način zaštite kupusnjača od gusjenica, jer polažu jaja unutar ili na vrh gusjenica i njihovih kukuljica. Nakon što im se jaja izlegu, ličinke osa hrane se gusjenicom domaćina i ubijaju je.


Neemovo ulje


Na prirodni način štiti kupusnjače protiv gusjenica. Koncentrirano neemovo ulje se razrijedi i miješa, a zatim raspršuje po biljkama za organsku kontrolu štetočina. Kada se nanese izravno, ulje može prekriti njihova tijela i ubiti ih ili barem im ometati reprodukciju i hranjenje.


Izbor sorata jarkih boja


Biljke jarkih boja, a što je posebno primjetljivo kod kupusnjača, manje su na meti gusjenica. Tako sorte ljubičaste i crvene boje gusjenicama nisu privlačne možda stoga što je njihova zelena boja na tim podlogama jako uočljiva, pa će brzo privući ptice, koje će ih brzo i efikasno ukloniti.