PITANJE ČITATELJA

Čitatelj iz Kostrene nas je pitao kako uzgojiti agapantus, afrički luk

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Agapantus ponekad nazivaju i imenom afrički luk, afrički ljiljan, ukrasni ljiljan ili frički cvijet ljubavi

Želio bih uzgojiti takozvani afrički luk, ali ne znam kakve su mu potrebe, pita naš čitatelj iz Kostrene.


Agapantus ponekad nazivaju i imenom afrički luk, afrički ljiljan, ukrasni ljiljan ili frički cvijet ljubavi. Riječ je o trajnici koja cvjeta ljubičastoplavim ili bijelim cvjetovima.


Izuzetno je dekorativna i uz minimalnu njegu unijet će veselje u svaki prostor svojim visokim stapkama na kojima cvjeta veliki cvijet.


Od njege mu treba redovito i obilno zalijevanje tijekom ljetnog perioda, dobro drenirano tlo bogato organskim tvarima, najbolje kompostom i malo gnojiva tijekom intenzivnog rasta, posebno u vrijeme cvatnje.


Najbolje mu odgovaraju osunčani položaji, a po mogućnosti i polusjena tijekom poslijepodneva. Tijekom zime neće ga trebati unositi ili štititi ako živite na području s blagom klimom, kakva u Kostreni i jest.


Preživjet će i na temperaturama ispod nule ako gomolje dublje posadite i tijekom zime malčirate tlo zrelim kompostom, suhim lišćem i sličnim.


Foto: iStock


Agapantus se može uzgajati i kao sobna biljka, na balkonu ili terasi, u većim posudama, a prezimljava u prostoriji na temperaturi 4 – 15 °C.


Presađuje se svake 3-4 godine. Nije ga preporučljivo presađivati češće jer je kao i kod mnogih drugih vrsta cvatnja najizdašnija kada korijenje potpuno ispuni posudu.


Kada ga presađujemo, možemo ga i podijeliti, pa uzgojiti nove biljke. Tako će i stare bolje cvjetati. To činimo u proljeće, odvajajući od matične biljke postrane izboje. Svaki takav izboj mora imati dobro razvijeno korijenje te nekoliko dobro razvijenih pupova ili listova.


Agapantus se može razmnožiti i sjemenom, ali tada na cvatnju treba čekati nekoliko godina.


Od štetnika su najčešći puževi i štitaste uši koje ćete morati kontrolirati ako želite da vam biljka cvjeta.