Nosi rizike

Često s mobitelom sjedite na WC-u duže nego biste trebali? Evo što sve riskirate s tom navikom

Šarlota Brnčić

Foto iStock

Foto iStock

Vrijeme provedeno u kupaonici često se smatra zasluženim odmorom od posla

Za mnoge ljude, posebno tijekom radnog vremena, odlazak na zahod predstavlja pauzu u kojoj odmaramo um i odvraćamo pažnju od onoga što smo radili.


Ne radi se, dakle, samo o ispunjenju fiziološke potrebe, već o stvarnom predahu koji si dopuštamo kada se osjećamo previše potlačeni stvarima koje trebamo učiniti.


Koliko god je dobar osjećaj zatvoriti se u kupaonicu radi malog odmora, ne bismo trebali sjediti na WC-u dulje nego što je potrebno da obavimo nuždu.


Ova navika, koja je sve raširenija otkako nam društvo prave pametni telefoni i društveni mediji, može se pokazati vrlo štetnom za naše fizičko zdravlje (kao i zbog koje gubimo dragocjeno vrijeme).


Do prije nekoliko godina u većini WC-a stajale su police za časopise sa starim novinama za listanje, a bilo je i onih koji su ponijeli koju knjigu za čitanje.


Danas, međutim, postoje videozapisi mačića koji se igraju ili koreografije na glazbu da nas zabave, a često prođe mnogo minuta prije nego što odlučimo ustati iz WC-a i izaći iz kupaonice.


No, zašto nam predugo sjedenje na zahodskoj školjci šteti?


Jedan od glavnih rizika predugog sjedenja na WC školjki je pojava hemoroida. WC je u biti sjedalo s velikom rupom u sredini: to uzrokuje da perianalno područje visi nad prazninom i da je u stalnoj napetosti.


To kao glavnu posljedicu ima širenje krvnih žila u ovom dijelu tijela – čimbenik koji u kombinaciji s ostalima (zatvor, loše prehrambene navike, sjedilački način života) može pridonijeti nastanku hemoroida i krvarenja.


Još jedna negativna posljedica predugog nepotrebnog sjedenja na WC školjki je odvikavanje od signala koji ukazuju na potrebu za mokrenjem ili pražnjenjem stolice.


Što više sjedimo na WC školjki, to više ometamo peristaltiku crijeva, odnosno one nevoljne kontrakcije mišića koje olakšavaju tranzit fekalija do izbacivanja.


To može dovesti do zatvora, jer crijeva postaju “lijena” i manje pokretna.


Dakle, ako ne osjećamo jaku želju za korištenjem kupaonice ili ako smo već obavili sve što trebamo, bolje da brzo ustanemo sa WC-a.


Tri stvari koje trebate učiniti kako ne biste provodili previše vremena u kupaonici


1. Izbjegavajte nositi sa sobom pametni telefon (najgori distraktor) i ne ostavljajte knjige i časopise u kupaonici da se u dosadi savjetujete


2. Postavite tajmer od deset minuta: prema stručnjacima, to je maksimalno vremensko ograničenje za sjedenje na WC školjki bez opasnosti od hemoroida ili crijevnih problema


3. Ako vam je dosadno i osjećate potrebu za malim predahom od onoga što radite, ne razmišljajte o kupaonici kao prvoj alternativi: možete otići popiti vodu, prošetati hodnikom ili se malo istegnuti. Ako osjetite umor i naprezanje očiju, pogledajte nekoliko sekundi kroz prozor i promatrajte panoramu.