Umirujuće

Bučino ulje je snažan antioksidans, a pomaže i kod ovih simptoma

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Kod muškaraca pozitivan učinak odnosi se na hiperplaziju prostate

Bučino ulje sadrži velike količine esencijalnih masnih kiselina (tzv. AGE), posebice linolne kiseline (omega 6) koja je snažan antioksidans, štiti srce i krvotok. Sadrži i vitamine B, vitamin C i vitamin E, mineralne soli poput željeza, magnezija i mangana.


U bučinom ulju nalaze se i fitosteroli koji djeluju protuupalno. Na protuupalnoj razini, bučino ulje je korisno za liječenje zglobova zahvaćenih artritisom.


Bučino ulje, također, ima važno djelovanje na hormone zahvaljujući betasterolima koji su slični estrogenima i androgenima. Konzumacija ovog ulja bi se kod žena suprotstavila negativnim učincima smanjenja estrogena uzrokovanim menopauzom, uz manju učestalost poremećaja kao što su valovi vrućine i glavobolje, dok se kod muškaraca pozitivan učinak odnosi na hiperplaziju prostate.


Kada govorimo o kulinarstvu, ovo ulje uglavnom se koristi za začinjavanje salata kojima daje jak okus, zatim se koristi u jelima od mesa, jaja i za pripremu marinada. Za zdravlje nema kontraindikacija, ali jedno morate znati: nije preporučljivo koristiti ga za prženje jer na visokim temperaturama gubi nutritivna svojstva.


S kozmetičkog gledišta, bučino ulje ima restrukturirajuća, hranjiva i umirujuća svojstva. Nalazi se među sastojcima krema za lice i tijelo, sapuna, krema za sunčanje i losiona. Kao umirujuće ulje indicirano je za liječenje ekcema i psorijaze, opeklina od sunca, crvenila i iritacija od uboda komaraca i drugih insekata.


Čini se da pakunzi od ove vrste ulja mogu spriječiti ispadanje kose, a u svakom slučaju, svojim sadržajem vitamina i antioksidansa svakako daje zdraviji i ljepši izgled kose.


Može se koristiti za pripremu anti-age maski i seruma za lice i ruke. Riječ je o maski koja ima pročišćavajuće, omekšavajuće i umirujuće djelovanje, a za njezinu izradu potrebni su vam slijedeći sastojci:


  • 5 ml bučinog ulja
  • 5 ml suncokretovog ulja
  • 2 žlice zobenih pahuljica

Priprema: Pomiješajte bučino ulje sa suncokretovim i dobro promiješajte pa malo po malo dodajte zobene pahuljice. Kada je smjesa dobro izmiješana i gusta, nanesite je na prethodno očišćenu kožu lica. Ostavite da djeluje 20 do 30 minuta, zatim uklonite toplom vodom.