Dan svete Lucije

Probajte ovo i božićna pšenica rast će vam kao korov

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Mladi izdanci žitarica sadrže deset puta više vitamina i minerala od sjemenki od kojih su uzgojene, pa izniklu pšenicu nakon Božića možemo pojesti ili je dati pticama

Božićna pšenica tradicionalno se sije na Dan svete Lucije, 13. prosinca, a taj čin simbolizira plodnu nadolazeću godinu i novi život.


Oduvijek se pratilo kako će pšenica rasti, jer se po tome prosuđivalo kako će u nadolazećoj sezoni i ostali usjevi rasti jer nije svaka godina jednako pogodna za rast i uzgoj voća, povrća i žitarica. Ako pšenicu ne sijemo iz razloga radoznalosti, već samo da bismo imali lijep ukras Božića, možemo se poslužiti s nekoliko prokušanih trikova. Prvi je namakanje zrnja preko noći u mlakoj vodi, što će omogućiti zrnju da raste bogatije i gušće.


Nakon što zrnje prenoći, osušite ga na papirnatom ubrusu i zatim ga posijte. Na taj način će pšenica brže proklijati. Zrnje možete rasporediti po zemlji, ali sasvim će uspješno rasti i na sloju vate ili kuhinjskog papira koji ćete redovito održavati vlažnim. Sjeme posijte gusto, prekrivajući cijelo dno posude, a ne smeta ni ako se stvori malo deblji sloj zrnja. Posijano sjeme možete prekriti još jednim slojem zemlje, pa ga dobro zaliti i postaviti na toplo i dobro osvijetljeno mjesto. Najbolje kraj prozora, ali podalje od izvora topline.



Drugi trik je da prvih nekoliko dana prije nego što pšenica počne nicati, prekrijete posudu aluminijskom folijom koja će dobro sačuvati vlagu. Čim pšenica počne nicati, foliju treba ukloniti i početi je redovito zalijevati. Pritom treba paziti da se s vodom ne pretjera, a kao mjera može poslužiti po jedna žlica vode za svaki tanjurić, pravilno raspoređena po zrnju, najbolje zalijevajući raspršivačem.


Treći trik se odnosi na uređivanje vrhova pšenice, odnosno njihovo šišanje kako bi bili jednaki. Na kraju oko pšenice treba labavo vezati ukrasnu vrpcu i staviti je ili pod bor ili na stol.


Četvrti trik je da pšenicu nakon Božića ne bacite, već je pojedete. Možete s tim računati i unaprijed, pa posijati više posudica s pšenicom. Mladi izdanci žitarica, povrća i mahunarki sadrže deset puta više vitamina i minerala od sjemenki od kojih su uzgojene, a zimi nam to može dobro doći.


Ovako možete posijati i zob ili ječam, a kad malo narastu, isjeckati ih ili samljeti i dodati salati. Uvjet je jedino da žitarice budu iz organskog uzgoja. Također možete pšenicu ponuditi pticama, bit će vam zahvalne. Pšenicu se nekada redovito davalo pticama, da se taj sveti dio Božića ne bi uništio.


Pšenicu ste mogli posijati i ranije, odnosno na dan sv. Barbare, 4. prosinca. Ovaj običaj postoji u Italiji i Portugalu.


U svakom slučaju, pšenicu možete nakon šišanja i omotavanja vrpcom ukrasiti i stavljanjem jabuke unutar nje ili pak svijeće.


Sam običaj sijanja pšenice potječe iz davnine i vezan je uz Svetu obitelj. Naime, bježeći pred Herodovim vojnicima, Marija je zamolila težaka koji je na njivi sijao pšenicu da kaže progoniteljima kako su tim putem prošli u vrijeme kada je sijao. Kada su vojnici stigli, pšenica je čudesno izrasla, a oni su odustali od daljnje potjere.