
Foto: Pexels
Kao i kod bilo kojeg aktivnog sastojka, ako se u početku koristi s previše entuzijazma, može izazvati crvenilo i iritaciju
povezane vijesti
Popis sastojaka za njegu kože naizgled nema kraja. Od salicilne kiseline i retinola do niacinamida i glikolne kiseline, situacija može biti komplicirana za početnike. Ali, postoji neopjevani heroj za kojeg svakako morate znati: azelaična kiselina.
“Ova prirodna kiselina nusproizvod je kvasca koji živi na cijeloj našoj koži. Konkretno, to je dikarboksilna kiselina i može se pronaći u žitaricama kao što je ječam”, objašnjava dermatologinja Sam Bunting.
Azelaičnu kiselinu savjetuje onima koji se bore s aknama i crvenilom, pojašnjavajući da smanjuje upalu na koži i djeluje antibakterijski te smanjuje tendenciju stanica kože da začepe pore.
“Ova djelovanja u kombinaciji čine je nevjerojatno korisnim u liječenju i prevenciji akni. Također, inhibira djelovanje tirozinaze, što znači da smanjuje tendenciju kože da razvije pigmentaciju što je čini dobrom za smanjenje tragova nakon akni ili ožiljaka i melazme”, dodaje za Stylist.
Njezina je preporuka korištenje ove kiseline ujutro, a može se kombinirati sa retinoidima, bakuchiolom, niacinamidom i drugim aktivnim sastojcima poput BHA ili hijaluronske kiseline.
“Kao i kod bilo kojeg aktivnog sastojka, ako se u početku koristi s previše entuzijazma, može izazvati crvenilo i iritaciju. Ali s obzirom na to da koristimo azelaičnu kiselinu kod rozaceje s dobrim učinkom, to se događa puno rjeđe nego s mnogim drugim aktivnim sastojcima “, zaključuje Bunting.