FOTO: iStock
Neugodna pojava
povezane vijesti
Ako tijekom jesenskog češljanja kose primijetite da se dlake skupljaju u četki ili ako vas pod tušem šokira količina kose u odvodu, prvo što trebate učiniti je ne paničariti.
Gubitak kose u jesen i proljeće potpuno je normalan i naziva se sezonski gubitak dlake.
Ova ‘promjena dlake’ može se primijetiti i kod drugih sisavaca, npr. kod pasa. To je ohrabrujuće znati, ali što možete učiniti u vezi s tim?
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Standardna vrijednost
Gubitak kose u jesen vrlo je lako prepoznati.
Naravno, svatko ima okvirnu predodžbu o tome koliko dlaka pronađe u svojoj četki ili u odvodu prilikom svakodnevnog pranja. Ako iznenada počne primjetno više opadanja kose, možemo govoriti o gubitku kose.
Ne postoji standardna vrijednost za ovo. Koliko vlasi osoba gubi svaki dan vrlo je individualno.
Kao standardna vrijednost, do 100 vlasi dnevno smatra se normalnim. Sve što se izgubi iznad toga može (ali ne mora), biti gubitak kose.
Sezonski gubitak kose obično ne traje duže od dva do tri tjedna. Gubitak obično počinje polagano, zatim se povećava do vrhunca i zatim kontinuirano opada dok se gubitak ne vrati u normalu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Iz evolucijske perspektive, ljudska je kosa vrlo slična krznu životinja.
I životinje (vlasnici pasa i mačaka će to znati) gube svoje krzno u proljeće i ljeto. Korijen dlake rano ulazi u završnu fazu i proizvodi novu – ali puno kraću – kosu.
Točan razlog gubitka kose u jesen i proljeće nije poznat. No vjerojatno je da je to jednostavno dio ljudske genetike.
Budući da je gubitak kose potpuno normalan u jesen i proljeće, općenito ne morate činiti ništa osim čekati dok ne prođe.
Ali naravno, još uvijek postoji nekoliko savjeta koje možete slijediti kako biste osigurali da vaša kosa ostane sjajna i zdrava tijekom tog vremena.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Briga, briga, briga…
…i idealno tijekom cijele godine. Kosu treba uvijek dovoljno navlažiti kako bi izgledala sjajna i zdrava. U tome mogu pomoći ulje za kosu i druge maske za kosu.
Čuvajte se vrućine!
Ako redovito ravnate ili kovrčate kosu, trebali biste dobro zaštititi strukturu kose sprejom za zaštitu od topline i – ako je moguće – povremeno napraviti pauzu od stiliziranja vrućim zrakom.
Dobro prokrvljeno vlasište
Vlasište sa slabom cirkulacijom krvi može pridonijeti povećanom gubitku kose. Češljate li kosu nekoliko puta dnevno od tjemena do vrhova, stimulirate korijen kose i potičete cirkulaciju krvi. Možete si priuštiti i malu “masažu glave” s vremena na vrijeme dok šamponirate kosu pod tušem.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Dodaci prehrani
Mnogi ljudi kunu se u dodatke prehrani kada dožive gubitak kose u jesen ili proljeće.
Činjenica je, međutim, da nema znanstveno utemeljenih dokaza da ove tvari doista pomažu protiv gubitka kose. Naime, do pojačanog gubitka kose može doći ako tijelu nedostaju određeni vitamini.
Tu spadaju, primjerice, vitamini A, B, C, D i E, ali i elementi u tragovima poput bakra, željeza, selena i cinka. Ipak, stručnjaci savjetuju da vitamine u obliku kapsula ili praha ne uzimate na svoju ruku.
Umjesto toga, uvijek se prvo trebate posavjetovati sa stručnjakom koji može utvrditi imate li doista manjak vitamina.
Tek tada možete početi uzimati dodatke prehrani i tako nadoknaditi svoj “manjak”.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kako spriječiti opadanje kose u jesen
Kako bismo spriječili gubitak kose – uključujući i sezonski gubitak kose u jesen – neophodna je uravnotežena prehrana. To je jedini način da spriječite nedostatak hranjivih tvari i vitamina te da svom tjemenu i kosi osigurate sve što im je potrebno. Osim toga, kao što je već spomenuto, možete osigurati da vaša kosa uvijek bude dobro njegovana i da vaše vlasište ima dobru cirkulaciju krvi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kada biste trebali posjetiti liječnika ako osjetite gubitak kose u jesen?
Stručnjaci savjetuju da uvijek odete liječniku kada mislite da gubite previše kose. To bi moglo značiti da se ne radi o sezonskom gubitku kose, već o bolesti. Uz pomoć stručne analize kose i analize krvi liječnik će zatim utvrditi uzrok gubitka kose. U pravilu se oboljelim pacijentima propisuju određeni proizvodi za njegu vlasišta i dodaci prehrani.