Foto: Pexels
Mogli biste patiti od "zimskog bluesa", oblika depresije
povezane vijesti
Prijelaz iz jednog godišnjeg doba u drugo za mnoge je ljude traumatičan trenutak.
Nagli porast ili pad temperatura, dolazak lošeg vremena ili, naprotiv, lijepi dani nakon toliko mjeseci kiše i vlage, konačno promjena u satima tame i svjetla koji se doživljavaju svaki dan: sve to može stvoriti tjeskobu, frustracije, pa čak i prijeći u oblik depresije.
Govorimo o sezonskom afektivnom poremećaju, a on se manifestira svaki put od ljeta do zime ili obrnuto.
Poremećaj je poznatiji kao “zimski blues”, budući da se češće javlja s dolaskom prvih hladnoća. No, ne nedostaje ispitanika koji simptome bolesti počnu osjećati u rano proljeće.
Pa ako se dolaskom zime i hladnoće osjećamo manje energični i produktivni, umorniji, često neraspoloženi i razdražljivi, mogli bismo proživljavati blagi oblik ove depresije povezane s promjenom godišnjeg doba.
1. Simptomi
Simptomi sezonskog afektivnog poremećaja mogu uključivati:
- trajno depresivno raspoloženje
- gubitak interesa za normalne dnevne aktivnosti
- razdražljivost
- osjećaj beznađa, krivnje i bezvrijednosti
- poremećaji spavanja koji variraju ovisno o godišnjem dobu: možemo se osjećati pospano tijekom dana i teško ustajati ujutro (zimi) ili naprotiv nesanica (ljeti)
- jaka žudnja za ugljikohidratima (zimi) ili nedostatak apetita (ljeti)
- poteškoće s koncentracijom
- smanjena seksualna želja
2. Uzroci
Nije jasno što uzrokuje ovaj psihički poremećaj, ali među uzroke – osim nasljednih genetskih čimbenika – znanstvenici ubrajaju prvenstveno promjene u razini sunčeve svjetlosti, pri čemu se dnevno svjetlo povećava ili smanjuje s promjenom godišnjeg doba.
Na naš unutarnji sat uvelike utječe prisutnost ili odsutnost sunčeve svjetlosti. Zapravo, regulira važne “parametre” kao što su vrijeme kada ustajemo, ciklus spavanja, apetit, seksualna želja i tako dalje.
Moguće je da neki od nas ne mogu pozitivno doživjeti promjene u okolini, već da na njih utječu negativno.
3. Kako si pomoći?
Ako mislite da imate simptome koji se mogu pripisati ovom obliku depresije, a koji traju više dana, posavjetujte se s liječnikom: on će vas sigurno znati posavjetovati što učiniti da poboljšate raspoloženje i vratite izgubljenu energiju.
Također se trudite svaki dan odvojiti malo vremena za aktivnost u kojoj uživate, ali koja ne zahtijeva previše truda s vaše strane.
Ako vam se ne izlazi van, mogli biste poslušati omiljeni glazbeni CD, pratiti video lekciju pilatesa (čak i u pidžami!) ili pripremiti jednostavan recept.