Uzmite pauzu

Ako radite sjedeći za stolom, ove 3-minutne vježbe suzbijaju negativne učinke

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Poboljšava kontrolu šećera u krvi i više, pokazuje novo istraživanje

Sati sjedenja za radnim stolom mogu ugroziti metaboličko zdravlje, pridonoseći s vremenom visokoj razini šećera u krvi i kolesterola, čak i kod zdravih ljudi.


No, novo je istraživanje pokazalo da stajanje i kretanje svakih 30 minuta, otprilike tri minute, može smanjiti utjecaj pretjeranog sjedilačkog načina života na zdravlje.


Istraživanje je otkrilo da je penjanje uz stepenice, skakanje ili čučnjevi, ili čak samo 15 koraka tijekom malih pauza od posla, poboljšalo šećer u krvi među zaposlenicima bez ugrožavanja njihovog radnog procesa.


Prema stručnjacima, svaki sat proveden u sjedilačkom položaju, odnosno u sjedećem ili ležećem položaju, povećava rizik od metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.


Za sve su krivi “mlohavi” mišići, budući da se kada sjedimo, mišići nogu, koji su najveći u našem tijelu i obično najaktivniji i najgladniji, jedva kontrahiraju.


Kao rezultat toga, zahtijevaju minimalnu količinu goriva i troše vrlo malo šećera. Također ne otpuštaju biokemikalije koje inače pomažu u razgradnji masnih kiselina u krvi.


Dakle, provođenje sati i sati sjedeći ispred računala za radnim stolom uzrokuje nakupljanje šećera u krvi i kolesterola u krvotoku.


Novo istraživanje, objavljeno u The American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism, odlučilo je podijeliti vrijeme sjedenja zaposlenika uključenih u istraživanje.


Počeli su regrutiranjem 16 sredovječnih muškaraca i žena u Stockholmu sa sjedilačkim uredskim poslovima i poviješću pretilosti.


Polovica volontera nastavila je s normalnim životom, dok su ostali preuzeli aplikaciju za pametni telefon koja ih je svakih 30 minuta upozoravala da ustanu i budu aktivni tri minute.


Hodali su hodnicima, stepenicama, marširali u mjestu, čučali, skakali ili se kretali na bilo koji način koji im je odgovarao i bio podnošljiv za njihove kolege.


Eksperiment se nastavio tri tjedna. Istraživači su otkrili da su volonteri, koji su se ustajali od stola i kretali dok su bili na poslu, pokazali niže razine šećera u krvi natašte ujutro, što znači da su njihova tijela bolje kontrolirala šećer u krvi noću, potencijalno važan pokazatelj metaboličkog zdravlja.


Njihova razina šećera u krvi također se stabilizirala tijekom dana, s manje skokova i padova nego u kontrolnoj skupini, a količina korisnog HDL kolesterola u njihovim krvotocima se povećala.


Istraživanje je imalo za cilj pokazati i naglasiti važnost aktivnosti tijekom dana, posebice ako puno vremena provodite za radnim stolom.


Savjet je da preuzmete aplikaciju ili postavite alarm na svom računalu ili telefonu koji će vas podsjetiti da ustanete svakih pola sata.


Hodajte nekoliko minuta ili trčite na mjestu, radite čučnjeve, popnite se stepenicama na drugi kat, a to su samo su neke od aktivnosti koje možete učiniti u kratkom vremenu kako biste ostali aktivni.


Ne zaboravite, međutim, da se krećete čak i izvan radnog vremena. Važno je uvesti više tjelesne aktivnosti tijekom normalnog dana.


Primjerice, dobro je uvijek ići stepenicama umjesto liftom, ili izaći iz autobusa jednu stanicu ranije na putu kući, voditi psa u šetnju, izbjegavati voziti se automobilom ili ići biciklom za kraća putovanja.