Foto iStock
Svakodnevna konzumacija velikih količina kofeina može povećati rizik
povezane vijesti
Poznati rizici ispijanja previše kave već su brojni. Sada nedavno istraživanje, koje je vodila njujorška Icahn School of Medicine na Mount Sinai, prva je koja pretpostavlja genetsku komponentu u nastanku glaukoma i sugerira pacijentima s obiteljskom poviješću glaukoma da smanje dnevni unos kofeina.
Promatrali su utjecaj konzumacije kave na glaukom i intraokularni tlak (tlak unutar oka): visoki intraokularni tlak dodatni je čimbenik rizika za nastanak glaukoma, iako drugi čimbenici pridonose nastanku glaukoma.
Kod glaukoma pacijenti obično ne primjećuju nikakve simptome sve dok bolest ne napreduje i dok ne izgube vid.
Tim istraživača upotrijebio je podatke koje je prikupila UK Biobank (koja proučava doprinos genetske predispozicije i izloženosti okolišu pri razvoju bolesti) i analizirao podatke od 120.000 pacijenata u dobi od 39 do 73 godine.
Pacijenti su više puta bili podvrgnuti upitnicima o njihovom unosu kave i kofeinske hrane (koju hranu konzumiraju, koju vrstu, u kojoj količini) te su također odgovarali na pitanja vezana uz njihov vid (uključujući neke specifičnosti o poznavanju ove bolesti).
Istraživači su otkrili da visoka konzumacija kofeina nije povezana s povećanim rizikom od visokog intraokularnog tlaka ili glaukoma: međutim, među sudionicima s visokom genetskom predispozicijom za visoki intraokularni tlak, masivna konzumacija kave povezana je s većom vjerojatnošću razvoja glaukoma.
Točnije, pacijenti koji su konzumirali najveću dnevnu razinu kofeina (više od 480 miligrama dnevno ili oko četiri šalice) doživjeli su viši intraokularni tlak od 0,35 mmHg.
Nadalje, oni s genetskim rizikom koji su konzumirali tri šalice dnevno (321 miligram) imaju gotovo četiri puta veću stopu razvoja glaukoma od onih koji ne piju kavu i pripadaju istoj rizičnoj skupini.