Gastronomska izvrsnost

Ako maslinovo ulje koje imate kod kuće ima ovu boju, možda biste ga trebali baciti

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Boja nam može puno reći o kvaliteti proizvoda koji konzumiramo

Ekstra djevičansko maslinovo ulje jedan je od temeljnih sastojaka mediteranske kuhinje i jedna od najpopularnijih gastronomskih izvrsnosti u cijelom svijetu.


Budući da se radi o vrlo osjetljivom proizvodu, koji je podložan utjecaju svjetla i topline, može se dogoditi da izgubi svoja organoleptička svojstva prije isteka roka trajanja navedenog na pakiranju, te da se više ne može koristiti.


Boja ove tekućine prvi je pokazatelj kvalitete maslinovog ulja i eventualne potrebe da ga izbacite iz vaše kuhinje ako više ne valja.


Boja ulja: kada se brinuti


Postoje neki slučajevi u kojima bi nas boja maslinovog ulja trebala učiniti sumnjičavim, jer je to simptom loše kvalitete proizvoda.


Prije svega, morate postati sumnjičavi ako ulje koje ste kupili ima izrazito presvijetle, gotovo lažne tonove povezane s neuobičajenim mirisom.


U ovom slučaju radi se o rafiniranom ulju tretiranom s dodatkom kemijskih aditiva kojem su promijenili boju i okus.


Još jedno zvono za uzbunu je kada ulje poprimi tamnu i smećkastu boju sličnu onoj od viskija.


To je ulje koje postaje užeglo, vjerojatno zbog loših navika skladištenja (dugo je bilo izloženo svjetlu i toplini).


Naposljetku, može se dogoditi da ulje postane pretjerano bistro ili da se unutar tekućine pojave nepravilne bjelkaste mrlje.


To znači da je proizvod pretrpio djelovanje hladnoće i da se maslinovo ulje djelomično smrznulo, kristalizirajući se. I u ovom slučaju, nažalost, ulje se mora baciti.