
Foto: iStock
U nastavku teksta pišemo o određenim situacijama u kojima je takvo nešto najlakše pomisliti, no možda je ipak problem pustoš na bankovnom računu
povezane vijesti
Nezadovoljstvo uzrokovano neadekvatnom plaćom može itekako utjecati na samopouzdanje osobe, ali i produktivnost na poslu.
Ako vas s vremena na vrijeme zna moriti pitanje jeste li dovoljno dobar radnik i dajete li sve od sebe, razmislite sumnjate li doista u svoje znanje i vještine ili na suptilan način odustajete jer vaš rad nije adekvatno plaćen.
U nastavku teksta pišemo o određenim situacijama u kojima je takvo nešto najlakše pomisliti, no možda je ipak problem pustoš na bankovnom računu.
Nervozni ste oko svoje karijere
Mnogi imaju ciljeve i nade kada je u pitanju poslovna karijera, a plaća je, logično, direktan i opipljiv pokazatelj napredovanja i penjanja na karijernoj ljestvici.
Ako plaća nije adekvatna poslu koji trenutno obavljate, ili pak nemate prostora za napredovanje, a želite ga jer želite i trebate veću plaću, često se zna javiti osjećaj i želja za promjenom karijere i radnog mjesta.
Drugim riječima, začarani krug. No to nipošto ne mora značiti da ste loši u svom poslu, već vam podsvijest vjerojatno sugerira nezadovoljstvo trenutnom situacijom.
Ne da vam se ići na posao
I to ne govorimo samo o onim hladnim, kišnim jutrima…
Povećana napetost oko odlaska na posao, a čiji je uzrok potplaćenost, itekako može negativno utjecati na vaš duh i produktivnost, a čim ste za svoje standarde manje produktivni, logično je sam za sebe pomisliti da nešto radimo loše.
No tko i što je tu zapravo krivac?
Odgađate važne projekte i zadatke
Prokrastinacija nije uvijek znak lošeg upravljanja vremenom. Štoviše, ona je često povezana s mentalnim stanjima, poput depresije i anksioznosti, koje mogu nastati u ovom slučaju zbog osjećaja nepoštovanja na radnom mjestu i osjećaja nedovoljne validacije (uključujući i financijsku validaciju).
Ako često odgađate važne projekte i zadatke, možda je vrijeme da preispitate svoje radne uvjete.
Ne možete se opustiti nakon posla
Ako se ne možete opustiti nakon posla i osjećate konstantan stres, to može biti znak da vas radno mjesto iscrpljuje i da niste dovoljno plaćeni za sve što radite.
Prekomjerni stres zbog niske plaće može narušiti vašu kako osobnu, tako i profesionalnu ravnotežu, čega niti jedan posao nije vrijedan!
Niste dobili povišicu godinama
Ako ste već godinama na istoj plaći, unatoč dodatnim odgovornostima ili poboljšanju vlastitih vještina, tu nešto ne štima i jasan je pokazatelj da ste potplaćeni.
Zapitajte se ima li uopće svrhe nastaviti raditi za istu plaću ako vaša odgovornost raste?
Izgubili ste strast prema svom poslu
Poražavajuć osjećaj je taj kada unatoč svemu strast za poslom nestane, jer se time gubi bilo kakva motivacija i osjećaj zadovoljstva i sreće napravljenim.
Stvari su veoma jednostavne; kada niste zadovoljni s plaćom i radnim uvjetima, može se dogoditi da izgubite entuzijazam i motivaciju. Ovaj gubitak strasti nije odraz vaših sposobnosti, već odgovor na nisku plaću i loše uvjete rada.
Vaš nadređeni izbjegava razgovore o povećanju plaće
Dolazimo do još jednog veoma logičnog scenarija u kojem biste vjerojatno pomislili da ste loš radnik, a taj je onaj neugodan razgovor o povećanju plaće.
Ako osjećate da vas se sustavno ignorira, to može stvoriti osjećaj da niste poštovani u svom radnom okruženju. Dobar poslodavac trebao bi biti otvoren za ove razgovore i priznati vaš doprinos, prije svega s povišicom.
Također, verbalne pohvale bez odgovarajuće financijske naknade mogu biti frustrirajuće – jer realno, znate da vrijedite puno više od poklon bona.