Foto: iStock
Kada govorimo o životnim vještinama, govorimo o tehnikama i praksama koje djeci pomažu da u razumijevanju i nošenju sa iskustvima i poteškoćama svakodnevnog života
povezane vijesti
Kada promišljamo o podučavanju djece životnim vještinama, to najčešće nije nešto o čemu aktivno mislimo, već ih tome učimo bez da smo toliko svjesni toga. Realnost je da djeca uče te vještine i bez da to znaju, a iste te vještine nužne su i potrebne kroz čitav život i odrastanje.
Kada govorimo o životnim vještinama, govorimo o tehnikama i praksama koje djeci pomažu u razumijevanju i nošenju sa iskustvima i poteškoćama svakodnevnog života. One pomažu u različitim društvenim situacijama, nužne su pri nošenju sa vlastitim emocijama i u prilagođavanju okolini oko sebe.
Ovih sedam životnih vještina neophodne su za pomoć djeci kako bi ona emocionalno i mentalno napredovala:
1. Kako razgovarati o svojim osjećajima
Komuniciranje osjećaja jedna je od najvažnijih životnih vještina koja će djeci uvelike pomoći u smislu emocionalnog napretka, već i u nošenju sa negativnim osjećajima.
Naime, kada djeca ne znaju izraziti svoje osjećaje i kada ne znaju što sa emocijama i kako se nositi s njima, to može dovesti do tjeskobe, depresije i drugih emocionalnih problema tijekom adolescencije i odrasle dobi.
2. Kako se nositi sa odbijanjem ili neuspjehom
Neuspjeh i odbacivanje česte su stvari i pojave, što je samo jedan razlog više da se djeca na vrijeme nauče kako postupiti kada se suoči sa tim situacijama.
U ovom slučaju, ono što je veoma bitno iz perspektive roditelja je modelirati ponašanje, odnosno, svojim primjerom pokazati da je u redu doživjeti neuspjeh, te im pokazati i kako se s time nositi.
3. Kako pokazati razumijevanje za različitost
Ako imate priliku, izložite svoje dijete različitim kulturama, načinima života i ljudima, tako da dijete odmalena shvaća različitost kako bi moglo razviti suosjećanje i empatiju za druge.
Naravno, to ne mora značiti samo i isključivo doslovno upoznavanje sa drugim ljudima ili kulturama u vidu putovanja, već to može biti kroz knjige, slikovnice, razgovor…
4. Kako pokazati poštovanje
Ova se vještina najviše polira kroz primjer – kada pokazujemo poštovanje prema onima oko nas, poput obitelji, prijatelja i ostalih s kojima smo okruženi, djeca će to primijetiti.
5. Kako naučiti dijeliti
Dobar primjer učenja ove vještine je klasična priča o dijeljenju igračaka, s kojom ćete djetetu na njemu razumljiv način usaditi ideju dijeljenja i nesebičnosti.
6. Kako se ispričati
Pružanje isprike nekome kome ste učinili nepravdu veoma je bitno, te je isto tako bitno dati djeci do znanja da je u redu pogriješiti.
7. Kako upoznati vlastite granice
Kada dijete ima loš stav, obično postoji razlog iza toga, poput umora, preopterećenosti ili neke situacije u školi.
Jako je važno naučiti djecu da prepoznaju vlastite granice, odnosno, kada je vrijeme za odmor ili pauzu. Tu govorimo o vještini prepoznavanja potrebe brige o sebi, važnosti riječi ‘ne’ i slično.