FOTO/PEXELS
Odmarajte oči svakih 20 minuta.
povezane vijesti
Ne uzimajte oči zdravo za gotovo. Poduzmite ove jednostavne korake kako biste svoje oči održali zdravima.
Jedite dobro
Dobro zdravlje očiju započinje hranom na vašem tanjuru, preporučuje Web MD. Hranjive tvari poput omega-3 masnih kiselina, luteina, cinka i vitamina C i E mogu pomoći u suzbijanju problema s vidom poput degeneracije makule i katarakte. Da biste očuvali oči, napunite tanjur:
- Zeleno lisnato povrće poput špinata i kelja
- Losos, tuna i druga masna riba
- Jaja, orašasti plodovi, grah i drugi nemasni izvori proteina
- Naranče i drugo limunsko voće ili sokovi
- Kamenice i svinjetina
Dobro uravnotežena prehrana također vam pomaže da ostanete zdrave težine. To smanjuje vaše šanse za pretilost i srodne bolesti poput dijabetesa tipa 2, koji je vodeći uzrok sljepoće kod odraslih.
Prestanite pušiti
Povećava vjerojatnost dobivanja mrene, oštećenja vidnog živca i degeneracije makule, među mnogim drugim medicinskim problemima. Što više puta pokušate prestati, veća je vjerojatnost da ćete uspjeti. Zatražite pomoć od svog liječnika.
Nosite sunčane naočale
Pravi par sunčanih naočala pomoći će u zaštiti očiju od sunčevih ultraljubičastih (UV) zraka. Previše izloženosti UV zrakama, izlaže vas opasnosti za kataraktu i degeneraciju makule. Odaberite par koji blokira 99% do 100% UVA i UVB zraka. Polarizirane leće smanjuju odsjaj dok vozite, ali ne nude nužno dodatnu zaštitu. Ako nosite kontaktne leće, neke nude UV zaštitu. Još je uvijek dobro nositi sunčane naočale za dodatni sloj zaštite.
Koristite zaštitne naočale
Ako na poslu ili kod kuće koristite opasne materijale ili materijale koji se prenose zrakom, nosite zaštitne naočale ili zaštitne naočale. Sportovi kao što su hokej na ledu, također mogu dovesti do ozljeda oka. Nosite zaštitu za oči. Kacige sa zaštitnim maskama za lice ili sportske naočale s polikarbonatnim lećama zaštitit će vaše oči.
Sklonite pogled sa zaslona računala
Predugo gledanje u zaslon računala ili telefona može uzrokovati:
- Naprezanje oka
- Zamagljen vid
- Problemi s fokusiranjem na daljinu
- Suhe oči
- Glavobolja
- Bolovi u vratu, leđima i ramenima
Da biste zaštitili oči:
Provjerite jesu li naočale ili leće u skladu s vašom najnovijom dioptrijom i dobri za gledanje u zaslon računala. Ako vam naprezanje očiju neće nestati, razgovarajte sa svojim liječnikom o računalnim naočalama. Pomaknite zaslon tako da vam oči budu u ravnini s vrhom zaslona. Pokušajte izbjeći odsjaj prozora i svjetla.
Ako je potrebno, upotrijebite zaslon protiv odsjaja. Odaberite udobnu, potpornu stolicu. Sjedite tako da vam stopala budu ravna na podu. Ako su vam oči suhe, trepćite češće ili pokušajte koristiti umjetne suze. Odmarajte oči svakih 20 minuta. Gledajte u daljinu 20 sekundi. Ustanite barem svaka 2 sata i napravite 15-minutnu pauzu.
Redovito posjećujte svog okulista
Svatko treba redoviti pregled očiju, čak i mala djeca. Pomaže u zaštiti vida i omogućuje vam da vidite bolje. Očni pregledi također mogu pronaći bolesti, poput glaukoma, koje nemaju simptome. Važno je uočiti ih rano, kada ih je lakše liječiti. Ovisno o zdravstvenim potrebama očiju, možete posjetiti jednu od dvije vrste liječnika. Oftalmolozi su liječnici koji su se specijalizirali za njegu očiju. Oni mogu pružiti opću njegu očiju, liječiti očne bolesti i izvoditi operaciju oka.
Optometristi su nakon fakulteta imali 4 godine specijalističkog obrazovanja. Oni pružaju opću njegu očiju i mogu dijagnosticirati liječenje većine očnih bolesti.
Sveobuhvatan pregled oka može uključivati:
- Razgovor o vašoj osobnoj i obiteljskoj povijesti bolesti
- Testove vida da biste vidjeli jeste li kratkovidni, dalekovidni, imate astigmatizam (zakrivljena rožnica koja zamagljuje vid) ili presbiopiju (promjene vida povezane s godinama)
- Testove kako biste vidjeli koliko dobro vaše oči rade zajedno
- Očni tlak i testove vidnih živca radi provjere glaukoma
- Vanjski i mikroskopski pregled očiju prije i nakon širenja zjenica