Prirodni afrodizijak

5 zanimljivosti koje sigurno niste znali o jagodama: primjerice, uopće nisu voće

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Jagode su također riznica "botaničkih" zanimljivosti i tajni

Svima je poznata njihova blagotvornost – bogate su vodom i vitaminima, imaju afrodizijačka svojstva, a stari Rimljani su ih koristili za borbu protiv depresije, no uz ove plodove ipak postoje “tajne” koje ćemo vam danas pokušati otkriti.


1. Srodne su ružama


Jagode u kojima upravo uživamo pripadaju Fragarie, rodu biljaka koje pripadaju obitelji Rosaceae – istoj obitelji kao i ruže koje krase živice i vrtove.


Ovo ne bi trebalo biti iznenađenje: u stvarnosti, velika obitelj Rosaceae uključuje i druge vrste voća – poput jabuka, malina i šljiva.


2. Nisu pravo voće


Ono što jedemo – crveno, slatko i sočno – nije pravi plod jagode, već samo jedan od njenih mesnatih izraslina, što botaničari nazivaju “lažnim plodom”.


3. U biti su orašasti plod


U botaničkom smislu, jagode nisu bobičasto voće, već orašasti plodovi jer su zbirno voće.


To također objašnjava njihovu alergenu prirodu: oni koji su alergični na orašaste plodove, zapravo, mogu biti alergični i na jagode.


4. Sjemenke imaju izvana


Pravi plodovi biljke jagode su one male žuto-zelene sjemenke koje nalazimo na površini crvene pulpe i koje jedemo zajedno s “lažnim plodom”.


Upravo ti sićušni plodovi u sebi sadrže sjemenke kojima se biljka razmnožava.


5. Rezultat je “pripitomljavanja”


U početku su postojale samo ono što danas zovemo šumske jagode, puno manji plodovi kiselkastijeg okusa, koji spontano rastu po šumama i čistinama.


Uzgoj jagoda, u polju ili stakleniku, koji se udomaćio stoljećima, doveo je do toga da ove mesnate izrasline rastu i razvijaju se, sve dok nisu postale one koje danas jedemo.