Foto: iStock
Najbolje sobne biljke za nestrpljive vrtlare koje ne zahtijevaju mnogo održavanja
povezane vijesti
Sigurno poznajete ljude rođene sa zelenim palcem. Prepoznajete ih po zanosnom govoru o biljkama i mnoštvu zelenila koje im krasi domove.
A sigurno poznajete, ili ste možda vi ta osoba, ekipu koja uredno svakih nekoliko mjeseci kući donese sukulent u vazi koju stave s nadom na prozorsku dasku, gdje provede sljedećih šest mjeseci polako gubeći volju za životom.
Za sve vas iz druge skupine, pronašli smo pet biljaka koje je navodno nemoguće ubiti.
Cilindrična sablja (afričko koplje)
Sukulentna trajnica porijeklom iz Afrike, član je porodice šparoga (Asparagaceae). Sukulenti se često nazivaju lakima za uzgoj, pa ako su vam u prošlosti umrli, možda ste pretpostavili da je problem u vama, no postoji mogućnost da je krivac bilo tlo!
Sukulenti se obično prodaju u mješavini za vaze na bazi treseta, ali imat ćete više uspjeha ako ih presadite u mješavinu specifičnu za kaktuse i sukulente – mješavinu pijeska ili perlita sa samo malo organske podloge za sadnju.
Takvo porozno tlo bolje odvodi vlagu od ovih notorno otpornih biljaka koje ne zahtijevaju puno hidratacije.
Govoreći o vlazi, vaša biljka treba vodu otprilike svaka dva tjedna ljeti i jednom mjesečno zimi. Stavite ju na jarko osvijetljeni prozor i budite oprezni ako je iznosite van. Dajte joj samo jutarnjeg sunca da ne dobije opekline, a kada temperatura padne i najave se prvi mrazovi, vrijeme je da je unesete unutra.
Foto: iStock
Zamija (ZZ biljka)
Riječ je o biljci koja se ne voli močiti pa će vam oprostiti ako je ne zalijete. Posadite je u dobro drenirano tlo koje se osuši između dva zalijevanja. Zalijevati je treba otprilike dva puta mjesečno ljeti i jednom mjesečno zimi, kada je u stanju mirovanja.
ZZ biljka nije jako gladna svjetla (može rasti čak i u područjima samo s fluorescentnim svjetlom), ali najbolje im ide na jakom i neizravnom suncu jer izravno sunce može uzrokovati opekotine i smeđe lišće.
Gnojite je samo jednom ili dva puta godišnje, prema preporuci botaničara za Real Simple.
Foto: iStock
Peperomija
Također šarmantno poznata kao “papreno lice”, ovo je popularna stolna biljka. Općenito može podnijeti slabu svjetlost nekoliko mjeseci bez stresa, preferirajući jaku neizravnu svjetlost jer će joj izravna sunčeva svjetlost spaliti lišće, suho tlo (opet, pazite na prekomjerno zalijevanje); i srednju do nisku vlažnost.
Foto: iStock
Zlatni puzavac
Puzavac je prijatelj vrtlara koji ne zahtijeva puno održavanja. Iako preferira jarko i neizravno svjetlo, može izdržati duga razdoblja slabog osvjetljenja, a ne treba mu ni obilatog zalijevanja.
Obavezno pustite da se tlo osuši između zalijevanja, ali redovito špricajte lišće da biste održali odgovarajuću razinu vlažnosti. Svako toliko obrišite lišće mekom krpom da biste uklonili nakupljenu prašinu i gnojite ga svaki drugi mjesec (osim zime, razdoblja mirovanja).
Foto: iStock
Kineski zimzelen (Aglaonema)
Kineska zimzelena biljka dobro se snalazi na difuznoj sunčevoj svjetlosti ili dobroj neizravnoj svjetlosti, a iako preferira visoku vlažnost, može podnijeti i suši zrak. Održavajte zemlju u vazi vlažnom od proljeća do jeseni (možete preskočiti zalijevanje tijekom zime u mirovanju) i odrežite suho cvijeće da biste energiju usmjerili natrag na rast biljke.
Općeniti je savjet naučiti kako biljka raste u divljini zbog čega će se lakše uzgojiti kod kuće. Primjerice, mnogi sukulenti rastu pod grmljem u divljini tako da nemaju puno sunca i stoga su unaprijed prilagođeni slabo osvijetljenim domovima.
Biljke s voštanim, debelim ili gumastim lišćem imaju tendenciju zadržavanja vlage, pa im je bolje u sušnijim okruženjima, kao što je u dnevnom boravku tijekom sezone paljenja radijatora ili ljeti kada se hvatamo klima uređaja.
Foto: iStock