Bezopasni i jeftini

5 recepata za domaće pripravke protiv gljivičnih bolesti biljaka

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Pepelnica i crna pjegavost zaziru od mlijeka, brašna i kamilice

Jesu li crna pjegavost lišća, pepelnica ili trulež mladih biljaka česte gljivične bolesti u vašem vrtu? U svojoj kuhinji možda već imate cijeli arsenal oružja s kojim se možete uhvatiti u koštac s tim bolestima. Evo pet recepata koji vam mogu koristiti u bitci s gljivicama.


Naravno, uvijek možete izabrati biljke koje su otporne na gljivične bolesti. također možete pažljivo čistiti opalo lišće i stavljati svježi malč svakog proljeća i to će pomoći. Ali, nekada to nije dovoljno. Brza provjera sadržaja vaših kuhinjskih ormarića možda će pomoći da se riješite gljivica i bez primjene kemije. Svi ovdje navedeni recepti su bezopasni za vašu djecu i kućne ljubimce, a neotrovni su čak i za divlji svijet i insekte u vašem vrtu. Osim toga jeftini su, ima ih u svakom domu, pa možda nećete morati ni otići u kupovinu.


Skuhajte si šalicu čaja od kamilice, a onda iskorištenu vrećicu čaja potopite u hladnu vodu i njome zalijte posijano sjeme.


Čaj od kamilice


Kada posijete sjeme neke biljke mrzite vidjeti kako novoizrasla biljčica počinje venuti i odumirati jer joj je korijen počeo truliti. Čaj od kamilice sadrži sumpor koji suzbija gljivice koje uzrokuju trulež korijena.


Recept:


1 vrećica čaja od kamilice


1 l vode


Kako se koristi?


Potopite vrećicu s čajem u hladnu vodu na 15-20 minuta. Poprskajte tom tekućinom mlade biljke ili ih zalijte kod korijena.


Kukuruzno brašno


Ovaj domaći pripravak potpomaže rast dobrih gljivica koje se bore protiv gljivica koje izazivaju bolesti poput crne pjegavosti lišća. Kukuruzno brašno osim toga i hrani biljke.


Recept:


½ šalice kukuruznog brašna po biljci


Malč od kore drveta


Kako se koristi?


Pospite ½ šalice kukuruznog brašna oko svake biljke, a onda ga prekrijte slojem malča od kore drveta.


Cimet


Voćari koriste cimet u borbi protiv gljivičnih bolesti lišća. Cimet je koristan i protiv uvenuća zbog truleži korijena mladih biljaka.


Recept:


Mljeveni cimet u prahu


Kako se koristi?


Nanesite malo cimeta na prst i nježno istrljajte područje lista zahvaćeno gljivicom. Nemojte koristiti previše cimeta, jer bi mogao spaliti list.


Ako cimet koristite protiv uvenuća mladih biljčica, možete prah samo ovlaš posuti po tek izniklim biljkama.


Mlijeko


Teško je povjerovati da nešto što je tako blagog učinka kao što je mlijeko može suzbiti gljivice, ali ono to može. To se događa tako što mlijeko pokrije površinu lista, pa se spore ne mogu nastaniti na listu. Vjerojatno i mliječna kiselina i proteini imaju neku ulogu u tome.


Recept:


3 šalice vode


1⁄3 šalice mlijeka, punomasnog ili obranog, svejedno


Kako se koristi?


Dobro promiješajte tekućinu i njome poprskajte sve lišće, dok s njega ne počne kapati. Ovaj recept je učinkovit ako ga koristite preventivno, prije no što se bolest već pojavila.


Ovaj recept možete isprobati na krastavcima i drugim biljkama penjačicama, a možete ga koristiti i na listovima obraslim dlačicama, što s nekim fungicidima nije moguće.


Prašak za pecivo i sapun


Ako imate ruže, znate koliko crna pjegavost lišća može narušiti njihovu ljepotu. Evo prijedloga kako spriječiti pojavu te gljivične bolesti.


Recept:


1 l vode


1 žlica praška za pecivo


½ žlice tekućeg sapuna (koristiti blagi sapun, ne deterdžent, koji bi naštetio biljkama)


Kako se koristi?


Pomiješajte spomenute tvari u bočici s raspršivačem, dobro je protresite i nanesite na obje strane listova. Ovo napravite po oblačnom vremenu ili navečer, jer ovaj preparat bi pod utjecajem sunca mogao spaliti lišće. Najbolje ga je koristiti prije no što se bolest već pojavila, iako će pomoći i kada su se već pojavile prve crne pjege.