Vrijeme za vrganje

5 načina kako sačuvati vrganje za ukusna jela tijekom cijele godine

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Možete ih sačuvati i u prahu

Ljubitelji vrganja rado bi uživali u njima i izvan sezone, kada nemaju priliku brati svježe gljive.


Vrganje možete spremati na različite načine kako bi vam u svakom trenutku bili pri ruci za kuhanje.


Vrganji se obično čuvaju, čak i na duže vrijeme, zahvaljujući sušenju kako bi zadržali svoj okus na najbolji mogući način.


Sušenje vrganja im omogućuje da zadrže svoje kvalitete i svojstva nepromijenjenima. Vrlo ih je zgodno tako pripremiti ako imate na raspolaganju sušaru ili uz pomoć električne sušilice.


Još jedan vrlo čest način konzerviranja vrganja je priprema u ulju koja vam omogućuje da ove gljive imate na raspolaganju i zatim ih koristite prije svega kao predjelo ili kao začin, primjerice na pizzi.


Vrganji se mogu bez problema konzervirati u octu odabirom, prema recepturi, sastojaka poput crvenog vinskog octa i aroma poput lovora ili klinčića, korisnih za aromatiziranje gljiva.


Druge korisne indikacije za čuvanje gljiva odnose se na zamrzavanje. Gljive se mogu skladištiti smrznute izravno iz sirovog stanja ili nakon kuhanja.


Možete ih sačuvati i u prahu. Ova ideja vam omogućuje da uvijek imate aromu vrganja na raspolaganju za bilo koji recept koji zahtijeva dodatnu notu okusa, na primjer juhu ili glavno jelo.


U ovom slučaju radi se o sušenju svježih vrganja. Kad se potpuno osuše, možete ih mikserom ili kuhačom pretvoriti u prah.