Foto: Pixabay
U pitanju su namirnice koje nisu previše kalorične, a vrlo su dobre za vas
povezane vijesti
Božićni ručak, novogodišnja večera, novogodišnji ručak: blagdani su pravi kulinarski maraton, a za vas koji pazite na prehranu i napad na vašu figuru!
Ipak, trebali biste znati da postoje neke klasične tradicionalne božićne namirnice koje nisu previše kalorične, a vrlo su dobre za vas. Evo i koje:
1. Plodovi mora
Osiguravaju važan unos proteina, oko 10%, ali i vitamin A, izvrstan za usporavanje starenja, protiv tumora i koristan za poticanje imunološkog sustava i borbu protiv akni.
Nadalje, ako volite dagnje trebate znati da su dobar izvor fosfora.
Konzumacija sirovih morskih plodova jamči veću opskrbu hranjivim tvarima, s obzirom da se vitamin A gubi tijekom kuhanja.
No budite oprezni jer dagnje i školjke filtriraju goleme količine morske vode, nakupljajući značajne količine mikroorganizama poput salmonele, virusa hepatitisa i toksina algi.
To je također zato što dagnje i školjke, kako divlje tako i uzgojene, žive blizu obale i stoga u zagađenim vodama.
2. Bakalar
Bakalar (sušeni i usoljeni bakalar) je niskokalorični proizvod sa samo 95 kalorija, a sustav konzerviranja također povećava njegov sadržaj proteina sa 17% na 21%.
Ovo je protein visoke kvalitete, popraćen sa samo 1% masti.
Osim toga, sadrži puno fosfora, više nego dvostruko nego bilo koja druga riba.
To ga čini dragocjenim saveznikom za kosti, stanice i živčana vlakna vašeg tijela.
Božićna tradicija nudi ga u dvije varijante: kuhanog ili prženog.
Svakako treba dati prednost prvom načinu kuhanja, jer ne narušava njegova nutritivna načela.
Naprotiv, prženje značajno povećava unos kalorija i dodaje tvari koje sigurno nisu zdrave.
3. Leća
Leća, tipična božićna namirnica, odličan je izvor željeza (100 g leće sadrži više nego dvostruko više željeza nego ista količina mesa).
Predstavlja dobar izvor proteina (7%) i kalij , iako nakon kuhanja sadržaj na 100 g pada s 980 na 266.
Najbolji način konzumiranja leće je kombinirati je s tjesteninom (100 g leće – sirove odvagane – s 50 g tjestenine) kako bi se poboljšala kvaliteta proteina ili s mesom za poboljšanje bioraspoloživosti željeza.
Kuhanje se mora produžiti jer se na taj način poboljšava probavljivost: zapravo, kuhanjem se uništavaju neki lektini i hemaglutinini koji su inhibitori enzima koji ne bi dopustili probavu bjelančevina kod značajnih crijevnih poremećaja.
4. Suhe smokve
Smokva je izuzetno hranjivo svježe voće zbog bogatog udjela šećera i kalorija (oko 50), diskretne količine kalcija i kalija te vlakana koja zajedno sa sjemenkama imaju laksativni učinak zahvaljujući visokom postotku prisutne vode.
U sušenoj varijanti količina vode pada do 20%, a istovremeno se povećavaju kalorije, koje dosežu brojku od čak 242.
No, suhe smokve imaju mnogo izraženiji laksativni učinak, a udio vlakana se povećava na 10% (drugi plod po sadržaju vlakana nakon kestena).
Zajedno s vlaknima, međutim, jako raste i sadržaj šećera (58%), a proporcionalno se još više povećava glikemijski indeks koji doseže 87, gotovo koliko i kod saharoze koji iznosi 91.