Foto: iStock
Narcisi će odbaciti i vaše osjećaje i razmišljanja, možda čak i reći da se ne trebate osjećati tako kako se osjećate
povezane vijesti
Klinički psiholog David Hawkins, kaže da su ljudima koji su u vezi s osobama narcisoidnog poremećaja potrebno i do nekoliko godina da shvate da su zapravo s manipulatorom.
“Obično im treba vremena da shvate što je pogrešno jer narcisoidne osobe obično govore – ‘problem nije u meni nego u tebi’, što stvara priličnu pomutnju u vezi”, kaže Hawkins.
Ljudi često narcisoidne osobe opisuju kao sebične, tašte i “pune sebe”, ali pravi narcisi su više od toga. Njihove četiri glavne karakteristike su:
- manjak empatije
- veliki osjećaj povlaštenosti
- potreba za dobivanjem validacije i divljenje od strane drugih
- napuhano samopouzdanje i osjećaj vrijednosti
Primjerice, narcisi imaju problema sa shvaćanjem bilo čega što doživljavaju kao kritiku pa će vam često pružiti “tretman tišinom” ako nisu zadovoljni onim što čuju.
Hawkins je izdvojio tri velika znaka prema kojima možete zaključiti da ste u vezi s narcisoidnom osobom.
Odbacuju vaše osjećaje
Narcisi će odbaciti i vaše osjećaje i razmišljanja, možda čak i reći da se ne trebate osjećati tako kako se osjećate. Skloni su stvaranju lažnih narativa zbog kojih ćete se dovesti u situaciju da sami sebe propitkujete.
Možda vam govore da imate pretjeranu reakciju na neku situaciju, da se nešto nije dogodilo onako kako se vi sjećate ili će vas jednostavno odvratiti od problema.
Probat će vas “otpiliti” rečenicama kao što su: “Zašto ovo opet spominješ? Već sam se ispričao/la”, kaže Hawkins.
Pronaći će način da vas okrive
Hawkinsovo iskustvo po pitanju narcisoidnih poremećaja u terapijama za parove kaže da narcisi obično odbijaju preuzeti dio odgovornosti za probleme u vezi.
Umjesto toga, okrivit će partnera/icu i pritom ih povrijediti. U vezama to obično izgleda kao preuzimanje kontrole nad dinamikom odnosa i činjenje druge osobe da se osjeća krivom.
Najčešće će to postići manipulatorskim ili kontrolirajućim ponašanjem koje će udovoljiti njihovim potrebama, a partneru/ici može itekako srušiti samopouzdanje.
Psihoterapeutkinja Christie Kederian, stručnjakinja za veze, za The US Sun je kazala da je glavna tema narcisa – okriviti sve oko sebe.
“Primjećujte kako pričaju o svojim bivšim vezama ili poslovima. Ako je uvijek netko drugi kriv za nešto, a oni su bili dobri, onda pokazuje osobine narcisoidne osobe”, objašnjava stručnjakinja.
Tretman tišinom
Hawkins se nadovezuje izjavom da se narcisi često mogu ponašati vrlo nezrelo. Skloni su koristiti ekstremne manipulatorske taktike poput “tretmana tišinom” što je način da prekinu komunikaciju s voljenima ne bi li ih “naučili lekciji”.
Psiholog dodaje da je ovo zapravo obrambeni mehanizam kojim narcisi pokušavaju održati visoko mišljenje sami o sebi, što im je najvažnija stvar.
Ako ih njihov partner/ica ne može kritizirati, onda se ne moraju suočiti s niskim samopouzdanjem koje zapravo vlada unutar njih.
Kederian za The Sun kaže da narcisi koriste tzv. “zid” kada izbjegavaju razgovore ne bi li izbjegli konflikte, kao način manipulacije.
“Kao oblik kazne, pretvarat će se da ne postojite nekoliko dana i onda se vratiti kao da se ništa nije dogodili ili će pričekati da vi popustite njihovim potrebama.”