Foto: Ilustracija
Slobodno ih podijelite s prijateljima!
povezane vijesti
Biljke su – malo rečeno – fascinantne, a da krenemo nabrajati po čemu su sve fascinantne, vjerojatno bismo samo o tome pisali.
Zato smo se malo raspisali o tri zabavne činjenice o biljkama koje možda niste znali, a koje će vas oduševiti.
Slobodno ih podijelite s prijateljima!
1. Najskuplji začin
Foto: Pexels
Pretpostavljamo da ste već znali da je šafran najskuplji začin na svijetu, a dolazi od nježnih crvenih niti cvijeta Crocus sativus koji se moraju ručno brati i pažljivo sušiti kako bi sačuvali svoj okus i aromu.
Šafran se već tisućama godina koristi u kuhinji, medicini, pa čak i religiji, a njegov prepoznatljiv okus i boja čine ga omiljenim sastojkom jela diljem svijeta.
Podrijetlo šafrana obavijeno je velom misterija i mitova, ali se vjeruje da se prvi put počeo uzgajati u drevnoj Perziji (sadašnjem Iranu), prije više od 3500 godina.
Tijekom srednjeg vijeka šafran je postao simbolom luksuza i bogatstva, a bio je vrlo cijenjen među europskim plemstvom.
Koristio se za bojanje tkanina i tekstila, kao i u medicinske svrhe. Danas se šafran još uvijek uzgaja i bere u Iranu, kao i u drugim zemljama, no vjeruje se da je najbolji upravo iranski, gdje su klimatski i zemljišni uvjeti idealni za uzgoj.
2. Kikiriki nije orašasti plod
Foto: Pexels
Orašasti plodovi su zapravo voće, a definiraju se kao suhi plodovi s jednom sjemenkom i visokim sadržajem ulja.
Orašasti plodovi su zapravo strogo određena vrsta suhog voća koja ima jednu sjemenku, tvrdu ljusku i zaštitnu ljusku. Kesteni, lješnjaci, pekan orasi i orasi odgovaraju pravoj definiciji orašastih plodova.
Kikiriki ne zadovoljava botaničku definiciju pravih orašastih plodova. Ako niste znali, kikiriki je zapravo mahunarka!
3. Jagode imaju 200 sjemenki
Foto: Pexels
I osim toga, jedino su voće koje svoje sjemenke nosi izvana.
Tako prosječnu jagodu krasi oko 200-tinjak sjemenki, a ako ćemo biti jako tehnički nastrojeni, zapravo nisu pravo bobičasto voće, jer ono ima svoje sjemenke iznutra.
Ako ćemo biti ekstra tehnički, botaničari svaku sjemenku jagode smatraju zasebnim plodom.