Biološko funkcioniranje mozga

3 razloga zašto su žene više opterećene neurednim domom nego muškarci

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Boravak u neurednom okruženju može dovesti do viših razina kortizola kod žena, ali ne i kod muškaraca

Nije teško primijetiti da muškarci i žene vrlo različito reagiraju na mnoge stvari, uključujući i čistoću kuće. Lako je pretpostaviti da je to jednostavno zbog rodnih stereotipa i društvenih normi.


Ispostavilo se da to zapravo podupire znanost jer postoje stvarni dokazi koji objašnjavaju zašto se žene osjećaju preopterećenije kada se suoče s neurednim domom.


Instagram profil @psychologyposts_ , koji sebe smatraju “zajednicom broj jedan za entuzijaste psihologije”, podijelili su objavu s tri biološka razloga zbog kojih žene više pogađaju neuredni domovi nego muškarci.


Prema Psychology Posts, “kada se suočimo s pretrpanim okruženjem, prefrontalni korteks mozga, koji je odgovoran za donošenje odluka i emocionalnu regulaciju, postaje preopterećen. Kod žena je taj odgovor intenzivniji zbog razlika u kemiji i strukturi mozga.”


U nastavku donosimo tri razloga zašto su žene više opterećene neurednim domovima nego muškarci.




 


1. Otpuštanje kortizola


Boravak u neurednom okruženju može dovesti do viših razina kortizola kod žena, ali ne i kod muškaraca.


Psychology Posts kaže: “Nered pokreće hipotalamus da signalizira nadbubrežnim žlijezdama da otpuste kortizol, hormon stresa. Kod žena se taj proces odvija brže i intenzivnije.”


Informaciju podržava i WebMD, stručni portal sa medicinskim istraživanjima, piše YourTango.


Na njihovim stranicama objavljena je studija koja tvrdi da su “žene koje su svoje domove doživljavale pretrpanim imale su visoke razine hormona stresa kortizola tijekom dana, dok su one koje su svoje prebivalište opisivale kao dobro organiziran, miran prostor imale niže razine.”


Kada žena vidi pretrpan prostor, automatski se osjeća tjeskobno jer njeno tijelo ima visoke razine kortizola, hormona stresa. Žene to osjećaju oštrije nego muškarci zbog intenzivnog načina na koji se taj proces odvija u njihovim tijelima.



Foto: Pexels

2. Pojačana osjetljivost


Opet, sve se vraća na stres kod žena. Prema Psychology Posts, “žene imaju reaktivniji limbički sustav (emocionalni centar u mozgu), što ih čini osjetljivijima na okolinu. Ova osjetljivost može pojačati reakcije na stres.”


Neuroscience News izvijestio je o studiji koja je pokazala da je to točno. Istraživači su “primijetili da određena područja mozga žena i muškaraca, posebno ona u limbičkom sustavu, drugačije reagiraju kada su izložena negativnim slikama.”


Mnogi bi neuredan dom smatrali negativnom slikom ili, u najmanju ruku, ne pozitivnom. Kada žene vide ovakvu sliku, vjerojatnije je da će se zbog toga osjećati pod stresom.


Dakle, opet, ova osjetljivost u limbičkom sustavu može dovesti do većeg otpuštanja kortizola.



Foto: Pexels

3. Emocionalni utjecaj


Emocije se drugačije obrađuju kod žena nego kod muškaraca što može utjecati na način na koji spolovi prepoznaju i osjećaju stres.


Psychology Posts navodi da “mozak povezuje nered s kaosom i nedostatkom kontrole, što dovodi do osjećaja tjeskobe i stresa. Žene imaju veću vjerojatnost da će internalizirati te osjećaje zbog veće aktivnosti u regijama mozga povezanih s emocionalnom obradom.”


Daily Science izvijestio je o studiji koja je to dokazala. “Žene ocjenjuju emocionalne slike emocionalno stimulativnijima od muškaraca i vjerojatnije je da će ih se sjetiti”, napisali su.


Budući da je vjerojatnije da će žene zapamtiti ove slike, one ih obrađuju drugačije nego muškarci. Na primjer, žena će dublje obraditi i interpretirati sliku nereda nego muškarac.


To što je žena opterećenija neurednim domom više nego muškarac nema nikakvog utjecaja na njezin emocionalni status i ne znači da je na neki način manje snažna, a isto tako ne znači niti da je osoba kojoj više smeta neuredan dom, dužna sama ga i očistiti!