Foto: iStock
Ova naizgled bezopasna navika može imati utjecaj na zdravlje
povezane vijesti
Danas smo svi više manje krivi za ‘scrollanje’ po društvenim mrežama i korištenje mobitela tik prije spavanja nakon što se ušuškamo u krevet. Ipak, danas živimo u svijetu kada smo svi, što zbog posla, što zbog komunikacije, a što iz zbog zabave na neki način ‘zalijepljeni’ za mobitel. Prijašnji noćni ritual čitanja knjige zamijenili su postoji i objave na društvenim mrežama te gledanje videa do kasnih noćnih sati.
Činjenica je da zurenje u mobitel netom prije spavanja utječe na samu kvalitetu sna ali i na rad mozga, što nije uopće svježa vijest, no ako uđemo malo dublje u problematiku ove ne tako zdrave navike, doista se pokazuje kako ova naizgled bezopasna navika može imati utjecaj na zdravlje.
Kako točno mobitel utječe na kvalitetu sna?
Prva stvar i način na koji mobiteli utječu na kvalitetu sna je da naš um konstantno održavaju u aktivnom i angažiranom stanju. Kad razmislimo koliko informacija naš mozak upija tijekom samo desetak minuta gledanja u mobitel netom prije spavanja, nije začudno da se i nakon što ga odložimo nastavlja baviti informacijama i njihovim procesuiranjem.
Nakon pregledavanja društvenih mreža i čitanja raznoraznog sadržaja, odgovaranja na poruke i sličnih stvari koje činimo, a pritom te informacije naš mozak aktivno upija, čini da um i nakon što odložimo mobitel ostaje u aktivnom stadiju procesuiranja tih istih dobivenih informacija.
Primjerice, ako ste ikada kasno navečer prije spavanja poslali nekom poruku, jeste li se zatekli kako nakon nekoliko minuta opet palite mobitel i provjeravate je li stigao odgovor? Upravo to je ilustracija toga da iako se tijelu spava, mozak ostaje u aktivnom stanju. U biti, posljednja stvar koja našem tijeku i mozgu treba prije spavanja je gomila informacija, što, laički rečeno, budi naš mozak i tako odgađa utonuće u san.
Drugi razlog zašto biti na mobitelu prije spavanja jest ‘toksična veza’ spavanja i zaslona mobitela. Naime, ekran mobitela zrači plavom svjetlošću koja oponaša dnevno svjetlo – što je suprotno onom što tijelu treba netom prije spavanja. Uz to, izloženost tom ‘umjetnom dnevnom svjetlu’ može imati negativan utjecaj na naš unutarnji sat i bioritam.
Još jedan veoma važan razlog zašto korištenje mobitela prije spavanja i nije najsjajnija ideja je ta da sadržaj koji se gleda može (negativno) utjecati na emocije. Tipičan primjer za to je tzv. doomscrolling, što bi se prevelo kao pretjerano scrollanje društvenim mrežama gledajući i čitajući negativne i loše vijesti. Prilikom doomscrollinga može se dogoditi da vas sadržaj toliko omete ili š0kira da vas razbudi, što je posljedica intenzivne stimulacije mozga, a kada se to dogodi odgoda utonuća u san može biti i do par sati. Drugim riječima, umjesto da odlazak u krevet bude opuštajuće i mirno iskustvo, ako netom prije spavanja ugledate nešto što vas je uzrujalo, nije začudno da će se tada i kvaliteta sna bitno srozati.
Što govore preporuke?
Iako ne postoji koncensus oko toga koliko minuta prije spavanja bi mobitel trebao ići ‘na spavanje’, generalna je preporuka od sat do dva prije spavanja izbjeći aktivno korištenje mobitela. To uključuje ne samo mobitel, već bilo kakvu vrstu ekrana, poput tableta ili televizije, koji čine u biti istu stvar. Dobar i kvalitetan san izuzetno je bitan za zdravlje, i to pogotovo kod mladih koji su još uvijek u razvojnoj fazi, stoga ove situacije ne treba nipošto uzimati olako.
Ono što je izuzetno važno za dobar i kvalitetan san je odmaknuti se od ekrana i pronaći rutinu koja doprinosi istom, poput koje dobre knjige, meditacije i slično. Na kraju dana, korištenje mobitela je navika, a svaka loša navika može se promijeniti. Čim osvijestite ideju da nije potrebno biti stalno dostupan i online, tijelo (i san) će vam biti zahvalni!