Uvodnik

Ovo neće biti lagana godina

Zlatko Crnčec

Foto Davorin Visnjic/PIXSELL

Foto Davorin Visnjic/PIXSELL

Hrvatska ide naprijed, ali presporo. Puno presporo. Moguće je da samo društvo nije spremno za nešto bolje

placeholder


Hoće li ova godina biti razdoblje u kojem će inflacija konačno usporiti? Većina analitičara smatra da bi se ona trebala smiriti, bazirajući svoja predviđanja na podacima za prošlogodišnji prosinac i ovogodišnji siječanj. Međutim, ovaj je ožujak ponovo donio nova poskupljenja, ali i najave novih. Dobavljači su već najavili da će uvozni proizvodi poskupjeti od deset do 30 posto već od 1. ožujka. Usto, građani, ali i poduzetnici, dodatno se boje poskupljenja plina, električne i toplinske energije. Premijer Andrej Plenković, ali i ostali članovi Vlade, najavili su da će od 1. travnja na djelu biti novi paket. Naime, onaj donesen 1. rujna prošle godine istječe s krajem ožujka. Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) izračunala je da bi plin trebao poskupjeti s 41 na 106 eura po megavatsatu. Ministar gospodarstva Davor Filipović rekao je da je HERA nezavisna regulatora agencija i da se Vlada neće i ne može miješati u njen rad, ali da će svakako pronaći neke načine da ne dođe do takvog rasta cijena.


Vlada, dakle, čini što može kako bi umanjila udar na građane koji ionako već imaju problema sa sustizanjem već ionako visokih troškova života. No veliko je pitanje kolike su njene mogućnosti. Hrvatska je mala zemlja i ni na koji se način ne može utjecati na svjetske trendove. Može im se samo prilagođavati do one mjere koju mogu izdržati njeni građani i njeno gospodarstvo. Naravno, Hrvatska ima i svoje limite, ograničenja i promašaje. I za puno si je toga zaista sama kriva. A onda dođe neka vanjska nestabilnost i razotkrije sve njene slabosti. Tako je bilo i 2009., kada je svjetska financijska kriza polomila pola svjetskog gospodarstva. Hrvatske se iz te recesije vadila godinama. I taman kada je u tome uspjela, došla je korona. I ogroman pad gospodarstva tijekom 2020. godine. Taman kada se gospodarstvo ponovo oporavilo, dogodio se rat u Ukrajini.


Mada ne treba biti ni previše strog prema Hrvatskoj. Ova događanja u Ukrajini i s njima povezani gospodarski šokovi nisu najbolje sjeli ni ekonomijama drugih zemalja. Čak ni najjače europsko gospodarstvo, ono njemačko, koje je za sobom prema rastu vuklo cijelu Europsku uniju, sada se mora suočiti s nekim vlastitim pogrešnim procjenama i potezima. Jedna od njih, moguće i najveća, bila je prevelika ovisnost o ruskim energentima. Onog trenutka kada su sjeverni tokovi minirani, Njemačka se našla u prilično složenoj situaciji. Naravno, neće Njemačka propasti, ali da će imati velikih poteškoća, imat će. A kako se tu radi o sustavu spojenih posuda, problema će zbog toga imati i gospodarstva drugih zemalja. Pa tako i hrvatsko. Mada opet tu treba reći da se Njemačka ponašala najprirodnije svih ovih godina. Kupovali su energente tamo gdje su oni bili najjeftiniji. Sada ih plaćaju višestruko skuplje.




Moguće jedina šansa je da se rat u Ukrajini zaustavi i da konačno započnu pregovori. Čim oružje ušuti, odmah se otvara prostor za nekakva poboljšanja. Iako će sankcije ostati na snazi, na djelu će ponovo biti ona stara ekonomska poslovica koja kaže da ne postoji tako visoka prepreka koju magarac natovaren zlatom ne bi mogao preskočiti. Kada se prestane pucati, trgovina će ponovo proraditi i napraviti svoje. Drugo je pitanje tko će od nje imati najviše koristi. Ali nešto će valjda doći i do sirotinje s južne europske periferije.


Što se tiče same Hrvatske i njene Vlade, mora se pojačano krenuti u realizaciju takozvanih strukturnih reformi. Hrvatska je mala zemlja i stoga ju se relativno lako može i voditi i reformirati. Naravno, ako za to ima političke volje. Naravno, nije to lako. Ali hrvatsko je društvo toliko devastirano na razne načine da ono što se na papiru možda i čini mogućim, u stvarnosti izgleda prilično nerealno. Barem da se ostvari u neko razumno vrijeme. Hrvatska ide naprijed, ali presporo. Puno presporo. Moguće je da samo društvo nije spremno za nešto bolje. Ali na onima koji su bili na vlasti zadnjih tridesetak godina bilo je da nas malo brže poguraju prema naprijed. Uglavnom, tu smo gdje smo. Ako Vlada donese dobre mjere i sreća nas barem malo pomazi vezano za rat u Ukrajini, ova godina i ne mora biti baš tako loša. Ali lagana neće biti.