Uvodnik

HNS pred borbom za opstanak

Zlatko Crnčec

Predrag Štromar / Foto Davor KOVAČEVIĆ

Predrag Štromar / Foto Davor KOVAČEVIĆ

Jedina šansa za opstanak HNS-a bila bi ona da, kad su već ušli u koaliciju s HDZ-om, njegovi čelnici stranku profiliraju kao predstavnika malog i srednjeg poduzetništva

placeholder


Zadnja šansa za opstanak HNS-a kao relevantne političke opcije bila je da se pokušaju ujediniti s Reformistima Radimira Čačića. I da onda pokušaju nešto napraviti u trećoj izbornoj jedinici, točnije na sjeverozapadu Hrvatske gdje su tradicionalno bili najjači. Da se to možda moglo, pokazuju rezultati prošlogodišnjih izbora za Europski parlament.


Oni se naravno ne mogu doslovno prenijeti kao pokazatelj što bi se dogodilo na parlamentarnim izborima, ali su ipak nekakav pokazatelj. A oni kažu da bi se ujedinjena HNS-ova ekipa borila za drugi mandat. Prvi bi im bio siguran. I plus još eventualno jedan negdje drugdje – središte Zagreba ili Osijek – s tri saborska mandata bili bi opet u igri. Možda i odlučan igrač za sastavljanje nove Vlade.


Međutim, ne da nije bilo nikakvih dogovora s Reformistima, nego je HNS napustio međimurski župan Matija Posavec, njihov daleko najpopularniji član. On će najvjerojatnije na predstojeće parlamentarne izbore s Restart koalicijom.





Tako da će Predrag Štromar, novi predsjednik HNS-a izabran jučer na elektronskom Saboru narodnjaka pred sobom imati nemoguću misiju – pokušati očuvati parlamentarni status koji stranka ima još od 1992. godine kada su je vodili prvaci hrvatskog proljeća Savka Dapčević Kučar i Miko Tripalo.



Čini se da je HNS kada je već pristao 2017. spašavati Vladu Andreja Plenkovića, pogriješio kada je inzistirao na tome da dobije resor obrazovanja. Naime, u cijelu je priču uložen veliki trud, a politička će zarada biti nikakva. Stvar je tu u tome da čak i da je ministrica Blaženka Divjak uspjela napraviti najbolju reformu obrazovanja na svijetu, i da su joj to priznali i javnost i struka, opet HNS tu ne bi nimalo politički profitirao. Jer zainteresirana javnost, ili točnije dio javnosti koji prati kurikularnu problematiku, u najvećem su dijelu svjetonazorski gledano lijevo liberalni. U hrvatskom tumačenju ove političke orijentacije to znači da oni koji sebe smještaju na taj prostor preziru sve što predstavlja i za to što se zauzima HDZ. I shodno tome preziru i svakog onog koji HDZ-u omogućuje da ostane ne vlasti. A to je već dvije i pol godine HNS. Stranka koja je i izrasla na izravnoj kritici HDZ-a. Prvo kao njegova light varijanta početkom devedesetih, a onda pod predsjedanjem Vesne Pusić kao stranka koja najbrutalnije kritizira HDZ-ovu politiku. A usto koalicija s HDZ-om napravljena je nakon što je HNS ušao u Sabor na listi SDP-a. Tako da oni koji sebe vide kao lijevoliberalne, HNS-u zamjeraju izdaju – osobnu i ideološku. A što je po HNS najgore, nije to sve. Jer zdravstvene i obrazovne štete za nekoliko generacija osnovnoškolaca tek će se utvrđivati kada se bude analiziralo bizarno uvođenje tableta na čemu je inzistirala ministrica Divjak. Dok je u većini pristojnih zemalja na djelu povratak olovci, teci, udžbeniku i radnoj bilježnici, HNS je pod krinkom informatizacije školarcima nametnuo dodatno buljenje u ekrane.



Tako da je jedina šansa za opstanak HNS-a bila ona da, kad su već ušli u koaliciju s HDZ-om, njegovi čelnici stranku profiliraju kao predstavnika malog i srednjeg poduzetništva. Kao stranku čiji se ministri ustrajno bore da poboljšanju uvjete za poslovanje i poduzetništvo, posebno za one male tvrtke čiji vlasnici nisu u poziciji da telefonskim pozivom nekome u vlasti rješavaju svoje probleme. Umjesto obrazovanja, HNS je od Plenkovića trebao tražiti da se ponovo izmisli nekakvo ministarstvo za obrt, malo i srednje poduzetništvo. I da ga vodi njihov čovjek. Neki novi Radimir Čačić, ali koji bi za razliku od starog znao barem elementarno politički govoriti i koji ne bi u javnosti bio, blago rečeno, grub prema svima onima za koje smatra da su manje inteligentni od njega. I tu bi se našla možda neka slobodna niša na političkom tržištu.



Mada opet, birači su čudna biljka. HNS još uvijek ima solidnu infrastrukturu na sjeveru Hrvatske i nije baš do kraja nemoguće da im se omakne jedan mandat. Mada bi to zaista bilo veliko iznenađenje. Stranka je počela padati čim je na njeno čelo došao Ivan Vrdoljak, dakle prije raskola koji se dogodio nakon što je on odveo petero zastupnika u naručje HDZ-a. Što god tko mislio o Vesni Pusić, ona je znala jasno artikulirati politiku i time privući dio biračkog tijela.