Uvodnik

Banija je tema

Damir Cupać

Foto Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Foto Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Najviše se iščekuje što će ministar Bačić napraviti. On je optimist i tvrdi da je obnova u velikom zamahu. Vjeruje da će se europska sredstva za obnovu u potpunosti iskoristiti

placeholder


Ovaj mandat premijera Andreja Plenkovića u pozitivnom smislu obilježit će ulazak Hrvatske u šengenski prostor i uvođenje eura. Provedba oba strateška cilja bila je na zavidnoj razini, s tim da je oko eura bilo koleteralnih žrtava koji se broje u milijunima, a riječ je o hrvatskim građanima. Oni su s 1. siječnja 2023. godine bili izloženi prekomjernom granatiranju podizanja cijena, a da razloga za to nije bilo. Pokušavala je Plenkovićeva vlada crnim i bijelim listama zustaviti pomahnitale apetite trgovaca i ostalih liferanata, ali bila je to puška iz koje se pucalo i puca ćorcima. Rastuća inflacija i divljanje cijena je nešto što će oporba sigurno koristiti u kampanji kako se budu bližili izbori, ma kada oni bili. Plenković tvrdi da mu nije jasno od kuda informacije da će biti prijevremeni jer je stav i njegov, i HDZ-ove većine u Saboru, da će sljedeći izbori biti redovni. Alata za uvjeravanje građana, odnosno birača, da HDZ-ova vlada sve čini kako bi zaštitila standard, i te kako ima. Riječ je o nizu mjera vrijednih milijarde eura kojima se spriječilo divljanje cijena energenata i goriva, a koje su spriječile egzistencijalnu propast hrvatskih građana i potencijalne socijalne nemire. Plenković će vjerojatno tvrditi da je to netema jer se Vlada ponijela odgovorno kako bi građane zaštitila od nezapamćene gospodarske krize koja je posljedica razornih poremećaja na svjetskim tržištima zbog rata u Ukrajini.


No, ono što ni Plenkoviću neće poći za rukom je proglasiti netemom sporost sanacije Banije koju je razorni potres vratio desetljeća unatrag. To je i te kako tema koja svjedoči o nesposobnosti aktualne hrvatske vlasti da iskoristi novac koji ima na raspolaganju kako bi se obnovila uništena infrastruktura, a građane Banije vratilo u njihove domove. Podaci o do sada realiziranim projektima porazni su za premijera Plenkovića i za njegove ministre koji su bili zaduženi za obnovu. Zadnji adut koji je Plenković bacio na stol je Branko Bačić. I nije da je hrvatski premijer imao previše izbora jer je vrijeme nepovratno curilo, a situacija na Baniji se nije pomicala s mrtve točke. Bačićevi prethodnici, Darko Horvat i Ivan Paladina, pokazali su se nedoraslim izazovu obnove potresom razorene Banije. Tako je taj projekt pao na pleća Branku Bačiću koja mora ubrzati kako zna i umije proces obnove Banije, jer ne uspije li u tome, HDZ će imati gadnih problema u izbornoj godini. Sve se može u političkom smislu tumačiti i ovako i onako, ali pred prizorom ljudi koji još uvijek spavaju u kontejnerima iako je osiguran novac za obnovu, može se samo spustiti pogled i posuti pepelom. Ili, tko može razumno objasniti da je krajem prošle godine, kada se obilježivala druga obljetnica razornog potresa, obnovljeno samo šest kuća. HDZ je izvadio sve karte na stol i pravo na pogrešku nema. Zato ne treba čuditi da najvažniji HDZ-ovi ministri svako toliko posjećuju Baniju kako bi i sami nadgledali dimaniku radova i ubrzavali projekte.


Na radni zadatak su tako otišli ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. Prva stanica na obilasku bilo je gradilište autoceste Zagreb – Sisak. Što je i te kako dobro, budući da bez prometne infrastrukture nema razvoja, a o čemu svjedoče brojni prometni infrastrukturni projekti koji se u Hrvatskoj grade zadnjih 20-ak godina. Ministar Butković naglašava da je važnost te autoceste nemjerljiva za cijeli kraj jer će se do Zagreba stizati za 20-ak minuta kada sve bude gotovo.




Sve je to hvale vrijedno, ali ipak najviše se iščekuje što će ministar Bačić napraviti. On je optimist i tvrdi da je obnova u velikom zamahu. Vjeruje da će se europska sredstva za obnovu u potpunosti iskoristiti.


Dani prolaze brzo pa će tako brzo doći i kraj godine. I treća godišnjica razornog potresa. Na drugu obljetnicu premijer Plenković nije posjetio Petrinju. Vjerojatno kako bi izbjegao negodovanje nezadovoljnih i ogorčenih građana koji su ga gađali grudom snijega na prvu obljetnicu i izviždali. Ne bude li Plenković na trećoj obljetnici jer se boji građana, bit će to loš znak i katastrofalan ulazak u izbornu godinu. Jer Banija je tema.