MARIJA VUČKOVIĆ Ministrica poljoprivrede o »Jeseni u Lici«

Manifestacija koja čuva kulturnu baštinu, lokalni identitet, običaje i tradiciju

Marija Vučković, ministrica poljoprivrede Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Marija Vučković, ministrica poljoprivrede Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Nastavit ćemo podržavati i manifestacije poput »Jeseni u Lici« koje doprinose promociji domaćih proizvoda te povećanju konkurentnosti i jačanju prepoznatljivosti autohtonih proizvoda, ali i Hrvatske kao gastro-turističke destinacije



Manifestacija autohtonih ličkih proizvoda »Jesen u Lici« iz godine u godinu privlači sve veći broj zaljubljenika u tradicijske proizvode i vrijedne izlagače koji kroz ovu izložbu prikazuju autohtone poljoprivredne, prehrambene i ukrasne proizvode karakteristične za krajeve iz kojih dolaze.
Potičući daljnji razvoj i jačanje prepoznatljivosti ličkog kraja, manifestacija »Jesen u Lici« od velikog je značaja za županiju jer ima važnu ulogu u očuvanju bogate kulturne baštine, lokalnog identiteta, običaja i tradicije ovog područja. Ovakve manifestacije stvaraju dodatne prilike i za pokretanje kontinentalnog turizma, koji zaista posjeduje velik potencijal za razvoj.
Vrijedni izlagači su mahom uspješna obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obrti, mala trgovačka društva, udruge i zadruge čije je djelovanje posebno bitno za održavanje kulture ličkog kraja, a njihova je proizvodnja prehrambenih proizvoda visoke kvalitete prepoznata i na razini Europske unije.


Tri poznata tradicionalna proizvoda


Naime, Lika se diči s čak tri prepoznatljiva proizvoda za koje su proizvođači sami zatražili zaštitu europskim oznakama. Riječ je o tri poznata tradicionalna proizvoda, »Ličkom krumpiru« i »Ličkoj janjetini« čiji su nazivi registrirani na razini Europske unije kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla, dok »Lički škripavac« ima prijelaznu nacionalnu zaštitu kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla i u postupku je registracije na razini Europske unije.
Zaštićeni nazivi proizvoda oživljavaju i osnažuju kraj u kojem se takvi proizvodi proizvode te promoviraju hrvatsku kvalitetu i stoga zajedno moramo podržavati nastojanje da se na tržištu nalaze samo certificirani proizvodi provjerene kvalitete i podrijetla te borbu protiv crnog tržišta. Samo na taj način možemo uspješno zatvoriti svojevrstan samoodrživ krug u kojem sudjeluju uzgajivači, proizvođači te ugostiteljski i turistički sektor.
U sklopu manifestacije održava se i ocjenjivanje najboljih proizvođača meda, sira i rakije proizvedenih na području Ličko-senjske županije te izložba autohtonog ličkog goveda – ličke buše i izložba ličke ovce pramenke.
Taj popratni dio manifestacije nije isključivo zabavnog i natjecateljskog karaktera – pruža nam širu sliku o uspjehu ličkih uzgajivača i proizvođača koji su značajni za cjelokupnu hrvatsku poljoprivredu i stočarstvo.
Naime, veliki značaj Like za cjelokupni sektor hrvatskog stočarstva jest i u adekvatnim uvjetima za uzgoj izvornih pasmina – prema podacima iz 2020. godine, u Ličko-senjskoj županiji nalazilo se čak 42 posto od ukupnog broja krava buša. Također, u županiji se nalazi čak 92 tisuće ovaca, kao i 40 posto od ukupnog broja licenciranih bikova za korištenje u prirodnom pripustu te gotovo 15 posto hladnokrvnih konja uzgojenih u Hrvatskoj, a vesele podaci o čak 134 nova uzgajivača konja samo u prošloj godini.
Između ostalih mjera i tržišnih intervencija, ličke stočare podržavamo i potporama kroz Mjeru 10 Programa ruralnog razvoja »Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja« kroz koju je do sada u Hrvatskoj samo za uzgoj hrvatskog hladnokrvnjaka odobren 31 milijun kuna, za uzgoj pasmine buša 17 milijuna kuna te za uzgoj ličke pramenke 8,7 milijuna kuna.


»Ovakve manifestacije stvaraju dodatne prilike i za pokretanje kontinentalnog turizma, koji zaista posjeduje velik potencijal za razvoj


Povećavanje kvalitete života




Ova Vlada ulaže veliku energiju i sredstva u razvoj i očuvanje hrvatskog sela. Lika ima neke od najljepših krajobraza u Europi, ali bez obzira na sve prirodne ljepote i prednosti, nažalost nema zadovoljavajuće demografske brojke – stoga smo ohrabreni podacima o interesu stanovništva Like za projekte financirane ili sufinancirane sredstvima Europske unije.
Do sada je iz Programa ruralnog razvoja u Ličko-senjskoj županiji isplaćeno 887 milijuna kuna od više od milijarde kuna odobrene potpore. Veseli me i svaki novi projekt Mjere 7 putem koje razvijamo temeljne usluge i potičemo obnovu sela, oni za stanovnike naših ruralnih krajeva znače bolje uvjete rada i života. Tako je na području Like ugovoreno 30 projekata vrijednosti veće od 76 milijuna kuna, što uključuje ulaganja u pet vatrogasnih domova, jedan društveni kulturni dom, tri ulaganja u dječje vrtiće, četiri ulaganja u građenje javnih sustava za vodoopskrbu i četiri ulaganja u građenje nerazvrstanih cesta.
Svaki od tih projekata povećava kvalitetu života stanovnika prekrasne Like, a uvjerena sam da ćemo dobro osmišljenim mjerama i uz pomoć 5 milijardi eura predviđenih za hrvatsku poljoprivredu u godinama koje slijede privući ne samo interes za ulaganja već i povećati interes za odabir Like kao mjesta idealnog za život.
Nastavit ćemo podržavati i manifestacije poput »Jeseni u Lici« koje doprinose promociji domaćih proizvoda te povećanju konkurentnosti i jačanju prepoznatljivosti autohtonih proizvoda, ali i Hrvatske kao gastro-turističke destinacije.