Thalassotherapia Crikvenica / Snimio Sergej Drechsler
Liječenje alergijskih bolesti i bolesti respiratornog sustava u dječjoj i adolescentskoj dobi u crikveničkoj je Thalassotherapiji temeljeno na stoljetnoj tradiciji primjene talasoterapije i prirodnih ljekovitih činitelja, a danas oplemenjeno najsuvremenijim dijagnostičkim uređajima u području plućne i alergološke dijagnostike
Mnoga djeca vjeruju u superheroje, ali ne znaju i da oni postoje među stvarnim, »običnim« ljudima. Zato djecu treba učiti da briga o drugome, poklonjena pažnja, darovan osmijeh, uložen trud, rad, vrijeme, energija i znanje doista jesu prave supermoći, i to one koje posjeduju tek rijetki, plemeniti, altruistični i dobri ljudi. Među njih svakako spadaju i liječnici, a osobito pedijatri koji brinu za one najmanje i najranjivije skupine društva – djecu. Junaci iz sjene postoje i u Thalassotherapiji Crikvenica, zdravstvenoj ustanovi koja od samih početaka djelovanja poseban naglasak stavlja na liječenje i rehabilitaciju djece.
Kvalitetan tim
Kako nam kaže ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica Nataša Manestar, liječenje alergijskih bolesti i bolesti respiratornog sustava u dječjoj i adolescentskoj dobi u crikveničkoj je Thalassotherapiji temeljeno na stoljetnoj tradiciji primjene talasoterapije i prirodnih ljekovitih činitelja, a danas oplemenjeno najsuvremenijim dijagnostičkim uređajima u području plućne i alergološke dijagnostike, što crikveničku zdravstvenu ustanovu pozicionira kao lidera u dijagnostici i rehabilitaciji kroničnih i alergijskih plućnih bolesti u ovom dijelu Europe.
– Uz pedijatrijsku pulmologiju kao bazu, ustanova razvija i druge pedijatrijske specijalnosti, kako bi osigurala sveobuhvatnost zdravstvenih usluga i rehabilitacijskih programa za naše najmlađe pacijente. Odjel svakim danom unapređujemo i obogaćujemo, a sve kako bismo olakšali i uljepšali boravak malih pacijenata u našoj ustanovi, kaže Manestar te dodaje da jedan od glavnih preduvjeta napretka čini kvalitetan liječnički tim.
– Medicinski tim pedijatrijskih djelatnosti čine nam Milica Zvonarek-Valković, dr. med. specijalist pedijatar, Daniel Buljević, dr. med. specijalist pedijatar, uži specijalist pedijatrijske pulmologije, a od ove godine nakon završetka specijalizacije s nama je i Magda Martedić-Šimac, dr. med. te vanjski suradnici pedijatri subspecijalisti alergologije, kardiologije i nefrologije, govori ravnateljica Manestar, čestitavši pritom medicinskom timu njihov Dan liječnika Hrvatske.
Bioklimatski centar
Voditeljica Dječjeg odjela Thalassotherapije Crikvenica Milica Zvonarek-Valković otkriva nam da je crikvenički Dječji odjel najveći centar za stacionarnu respiratornu rehabilitaciju djece u Hrvatskoj te nas upoznaje sa samim Odjelom. Uz Zvonarek-Valković i glavnu sestru Renatu Volkmer Starešina i prvostupnika fizioterapije Zorana Muževića, na Dječjem odjelu radi i tim medicinskih sestara/tehničara te fizioterapeuta.
– Ugodna klima sa submediteranskom vegetacijom, visok postotak soli u zraku, pješčana obala s čistim morem, koje je velikim dijelom godine obasjano suncem, zasigurno su bili temeljni motivi poradi kojih je Crikvenica još u drugoj polovini 19. stoljeća prepoznata ne samo kao vrlo pogodno turističko odredište već i kao izvanredan bioklimatski centar. Na tim temeljima šezdesetih godina prošloga stoljeća izrastao je današnji Dječji odjel Thalassoterapije Crikvenica, zahvaljujući dugogodišnjem radu pedijatrice dr. Nagar Guglielmi, kaže Zvonarek-Valković.
U indikacijama za klimatotalasoterapiju prevladavaju alergijske bolesti dišnog sustava, osobito bronhalna astma i alergijski rinitis.
– Liječimo i djecu koja su sklona respiratornim infekcijama, djecu oboljelu od cistične fibroze, sa sindromom nepokretnih cilija, bronhiektazijama. Klimatotalasoterapija ima povoljno djelovanje i u liječenju niza kožnih bolesti (dermatitis atopica, psorijaza, ihtioza), kao i na bolesti lokomotornog sustava, stanja nakon trauma i operativnih zahvata.
Nakon pregleda i učinjenih nalaza za svako dijete se određuje individualno programirani tretman koji se sastoji od inhalacijske terapije i vježbi disanja, po potrebi korektivnih vježbi grudnog koša i posture, hidrokineziterapije i fizikalnih procedura drenaže. Uz pedijatra alergologa i pulmologa, u liječenju sudjeluju konzilijarno specijalisti otorinolaringolog, fizijatar i dermatolog. Inhalacijska terapija je oduvijek bila specifičnost naše ustanove, po čemu smo poznati u ovom dijelu Europe. Provodimo inhalacije eteričnim uljima, suhim i vlažnim morskim aerosolom, a u slučaju potrebe i druge inhalacije. Djelotvornost rehabilitacije pratimo kroz spirometriju, FeNO plućni, mjerenje vršnog izdisajnog protoka (PEFR), respiratorne (mjerenje obujma i pokretljivost grudnog koša) i torakalne indekse (mjerenje dijametara grudnog koša), pojašnjava voditeljica Dječjeg odjela te nadodaje da se na temelju dugogodišnjeg iskustva s više desetaka tisuća bolesnika crikvenička Thalassotherapija može pohvaliti dobrim terapijskim rezultatima.
Respiratorna terapija
– Smanjena je učestalost i težina astmatskih napada, odnosno potreba za liječničkim intervencijama u mjestu boravka, poboljšana je tolerancija na fizičku aktivnost, povećana kvaliteta života, smanjeni izostanci s nastave, odnosno manji su izostanci roditelja s posla.
Periodi bez smetnji disanja nakon klimatotalasoterapije su znatno duži nego nakon standardnog liječenja koji su prethodno provodili kod kuće odnosno u bolnicama. Najpovoljniji je efekt kod manje djece i na početku bolesti dok još nisu nastupile ireverzibilne promjene na plućima.
Klimatotalasoterapija je sastavni dio respiratorne terapije, koja ima odličan učinak na daljnji razvoj i tijek kronične respiratorne bolesti, pa i dugoročno sve do smanjenog stupnja invaliditeta u odrasloj dobi. zaključuje Zvonarek-Valković.
Dječji odjel – prijatelj djece
Odjel je preuređen i nadograđen 2002. godine, a kako bi se djeca što ugodnije osjećala tijekom boravka na odjelu, donacijom svojih radova akademski slikar Vjekoslav Vojo Radoičić učinio je prostor ugodnijim i ljepšim. Od 2003. Odjel je uključen u akciju »Za osmijeh djeteta u bolnici«, a 2009. godine je dobio naziv Dječji odjel Thalassoterapije Crikvenica – prijatelj djece.
»Crikvenica je još u drugoj polovini 19. stoljeća prepoznata ne samo kao vrlo pogodno turističko odredište već i kao izvanredan bioklimatski centar. Na tim temeljima pedesetih godina prošloga stoljeća izrastao je današnji Dječji odjel, zahvaljujući dugogodišnjem radu pokojne pedijatrice dr. Nagar Guglielmi
– U suradnji s Društvom Naša djeca grada Crikvenice radimo zajedno na osmišljavanju sadržaja koji djeci dodatno uljepšavaju boravak kod nas. Djeca se uključuju u aktivnosti Društva, poput obilježavanja Dana kruha, maškara, Svetog Nikole, organiziraju se izleti brodom i slično, kaže Zvonarek-Valković te nadodaje da se na Odjel može smjestiti 60 djece, a roditelji koji žele biti s djetetom mogu boraviti u hotelskom smještaju Thalassotherapije Crikvenica. Od 2004. godine u Ustanovi djeluje i područno odjeljenje Osnovne škole Zvonka Cara iz Crikvenice, tako da djeca koja se nalaze na liječenju ne gube kontinuitet u nastavi.
Jedinstvena pretraga u Hrvatskoj
– U Thalassotherapiju se djeca upućuju na ambulantnu obradu i liječenje najčešće zbog razdoblja kašlja, ponekad uz to i znakova otežanog disanja. Rjeđe je to zbog izoliranih čestih tegoba s nosom kod sumnje na dišnu alergiju ili raznih osipa, koji se mogu povezati s preosjetljivošću na neku vrstu hrane. Takvu djecu alergološki obrađujemo kožnim alergotestovima, a od posebnog značaja u dijagnostici bolesti je određivanje dušikovog oksida u izdahu (FeNO). Uređaj kojim određujemo taj plin u vrlo male djece – maskicom, odnosno metodom višestrukog izdisaja, naša je posebnost, jer takvu pretragu ne radi niti jedna druga zdravstvena ustanova u RH. Inače, kod dojenčadi i djece rane predškolske dobi često klasičnim kožnim alergotestom, a ni pretragama iz krvi, ne možemo dokazati dišnu alergiju, ali nađemo povišene vrijednosti NO-a te nas to upućuje na daljnje postupanje i određivanje terapije. Osim određivanja NO-a u izdahu, radimo i ventilacijske pretrage kao što su spirometrija i rjeđe impulsna oscilometrija, a kod jedne i druge može se izvesti i test bronhodilatatorom. Djecu u koje nađemo dišnu alergijsku preosjetljivost ili dio drugih kroničnih bolesti dišnog sustava, liječimo i redovito kontroliramo svaka tri mjeseca, ovisno o stanju bolesti i češće. Dijelu djece, kao pomoćnu metodu za bolji nadzor nad bolesti, pratimo vršni protok, koji se mjeri kod kuće posebnim aparatom i određuju se zone radi dodavanja lijekova za brzu pomoć, tvz. bronhodilatatora koji olakšavaju disanje. I to je jedna posebnost u našoj pulmološkoj ambulanti, koja se provodi svega u jednoj ili dvije zdravstvene ustanove u RH. Cilj je liječenja potpuna kontrola bolesti, tj. bolest “bez bolesti”, dijete bez ikakvih tegoba s disanjem, zdravo dijete, napominje dr. Buljević.