KBC RIJEKA

Sveobuhvatnost na jednome mjestu vrhunac je medicine današnjice

Sanja Gašpert

Primalje Silvana Tomić, Josipa Smojver i Rebeka Kapusta u novoj rađaonici KBC Foto: Sergej Drechsler

Primalje Silvana Tomić, Josipa Smojver i Rebeka Kapusta u novoj rađaonici KBC Foto: Sergej Drechsler

Dok traju užurbane pripreme za početak rada cjelovite pedijatrijske skrbi i Klinike za ginekologiju i porodništvo u novoj bolnici na Sušaku koje se očekuje krajem ožujka, svi lokaliteti rade i svakodnevno se pruža potrebna zdravstvena skrb pacijentima koja ni u jednom trenutku nije dovedena u pitanje, što je i osnovni pristup kod svih bolesnika u osiguravanju fizičkog preseljenja.

U novootvorenom kompleksu riječkog Kliničkog bolničkog centra na Sušaku traju užurbane pripreme za početak rada cjelovite pedijatrijske skrbi i Klinike za ginekologiju i porodništvo, na što su Rijeka, regija i cijela Hrvatska čekali dugi niz godina. Pripreme za preseljenje su u punom jeku, a do kompletnog preseljenja u nove prostore, što se očekuje krajem ožujka, dolaskom prvih pacijenata, svi lokaliteti rade i svakodnevno se pruža potrebna zdravstvena skrb pacijentima. Paralelno, u novom kompleksu KBC-a na Sušaku traju grupne edukacije sestara i tehničara o korištenju nove, visokosofisticirane medicinske, ali i nemedicinske opreme koja je smještena u objektu.


– Ponosni smo što je projekt realiziran na vrijeme i u zadanim rokovima i sretni smo što će u nove prostore uskoro ući pacijenti i djelatnici s lokaliteta Kantrida i Rijeka. Valja napomenuti da su u tijeku pripreme za preseljenje, edukacije, treninzi, kalibracija uređaja i provedba drugih postupaka koji su nužni kako bi sam postupak protekao na siguran i učinkovit način, uz istodobno održavanje punog pogona zdravstvene zaštite u svim segmentima na dosadašnjim lokacijama. Posebno želim naglasiti da sva zdravstvena skrb, a posebice o malim onkološkim pacijentima na lokalitetu Kantrida, ni u jednom trenutku nije dovedena u pitanje, što je i osnovni pristup kod svih bolesnika u osiguravanju fizičkog preseljenja, ističe ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof. dr. Alen Ružić.


Veliki kapaciteti


Nove prostore i opremu svakodnevno obilaze i liječnici, a za prve dojmove upitali smo i liječnike Klinike za pedijatriju.


– Preseljenje u nove prostore za nas zdravstvene djelatnike i naše pacijente nastavak je pružanja vrhunske zdravstvene skrbi, ali u olakšanim uvjetima rada, bez improvizacije, što sve zajedno vodi do izvrsnosti. U potpunosti ćemo moći slijediti svjetske standarde, više se uključivati u istraživačke projekte te razvijati domaću i inozemnu suradnju. Novi prostori su divni, oprema vrhunska, ali naša snaga je naš tim vrhunskih stručnjaka, liječnika, medicinskih sestara, ali i administratora i spremačica, kojima će se preseljenjem olakšati rad. Sami zidovi i oprema ne znače ništa bez ljudi, kaže predstojnica Klinike za pedijatriju prof. dr. Iva Bilić Čače.


Nova bolnica za ženu i dijete predstavlja veliki iskorak u struci što se tiče svih područja ginekologije i porodništva.


– Prvo, moderni trendovi su takvi da se sve više pacijentica liječi kroz ambulante ili dnevne bolnice te su stoga u novoj bolnici predviđeni veliki kapaciteti poliklinike, dnevnih bolnica i jednodnevne kirurgije. Preseljenjem u novu bolnicu imat ćemo sve preduvjete da povećamo udio pacijentica koje svoje dijagnostičke ili terapijske postupke mogu dobiti na taj način, bez potrebe za hospitalizacijom. Rađaonica je srce cijele Klinike za ginekologiju i porodništvo, a rađaonica u novoj bolnici je koncipirana tako da poštuje maksimalno privatnost rodilje te će rodilje sa svojom pratnjom boraviti same u sobi za rađanje koja je opremljena sa svime što je potrebno uključujući vlastitu kupaonicu. Ima jedanaest takvih soba za rađanje, od kojih jedna je opremljena za alternativne metode rađanja. Osim rađaonice, najbitniji dio Klinike su operacijske sale, koje su integrirane, opremljene suvremenom opremom i pružaju trenutno najviše standarde u ovim prostorima, što je posebno važno za pacijentice s ginekološkom malignom bolešću. Nadalje, treba navesti i laboratorij za umjetnu oplodnju koji je također u potpunosti opremljen novom opremom i zadovoljava stroge kriterije koji takvi laboratoriji moraju pružiti. Uz sve navedeno, sama činjenica da je sve novo puno znači, kako za pacijentice, tako i za djelatnike i radujemo se skorom fizičkom preseljenju i početku rada u novoj bolnici, ističe doc.dr. Marko Klarić, predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo.


Značajan napredak


Nova bolnica značajno će unaprijediti medicinsku skrb za djecu koja dolaze na liječenje u Rijeku s područja tri županije – Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske županije.


– Oprema u novoj bolnici je najsuvremenija i naši će pacijenti dobiti vrhunsku skrb. Unatoč entuzijazmu i znanju naših liječnika i ostalih zdravstvenih djelatnika, ipak je potrebna i vrhunska oprema, kakvu dobivamo u novoj bolnici. Preseljenje je u tijeku, obavlja se postepeno, kako bi medicinska skrb našim malim pacijentima bila svakodnevno dostupna i osigurana. Svi smo oduševljeni novom bolnicom, ostvarila se ideja koja traje desetljećima. Ovo će biti značajn napredak, a podsjetila bih kako je medicinska skrb na Kantridi utemeljena 1924. godine, dakle prije točno sto godina.


Timski rad pedijatara – dr. Maja Ješić, dr. Ivona Butorac Ahel, prof. dr. Iva Bilić Čače i dr. Jurica Jambrović Foto: Sergej Drechsler


Ipak, nedostajat će nam blizina mora, miris mora i zvuk valova, pogled, ali novo je novo i moramo ići naprijed. Ovo će biti značajan napredak za svih nas – i djelatnike i naše pacijente, govori endokrinologinja s Klinike za pedijatriju dr. Ivona Butorac Ahel. Subspecijalista pedijatrijske kardiologije dr. Jurica Jambrović također je oduševljen novom bolnicom, kao i vrhunskom opremom.


Ponosni smo što je projekt realiziran na vrijeme i u zadanim rokovima i sretni smo što će u nove prostore uskoro ući pacijenti i djelatnici s lokaliteta Kantrida i Rijeka. U tijeku su pripreme za preseljenje, edukacije, treninzi, kalibracija uređaja i provedba drugih postupaka koji su nužni kako bi sam postupak protekao na siguran i učinkovit način.


prof. dr. Alen Ružić


prof. dr. Alen Ružić Foto: M. Levak


– Velika je razlika, iako smo mi i u tehnički lošijim uvjetima rada na Kantridi uvijek davali najviše što možemo u liječenju naših malih pacijenata. U novoj bolnici imamo jako puno nove funkcionalne opreme, koja će, uz najsuvremenije uvjete, sigurno poboljšati liječenje. Imali smo i na Kantridi zadovoljavajuću opremu, ali sada u novoj bolnici dobivamo opremu najnovije generacije. Meni je osobno najzanimljiviji UTZ aparat, koji mi je osnova u radu. Imat ćemo i obuku, iako smo nešto već i obavili, sada je u tijeku edukacija za medicinske sestre i tehničare, govori dr. Jambrović.


Pod jednim krovom


Dječje kirurge dr. Anu Bosak Veršić i dr. Filipa Jurića zatekli smo u obilasku jedne od nekoliko operacijskih sala Klinike za dječju kirurgiju.


– Osjećaji su podvojeni – cijeli svoj radni vijek provela sam na Kantridi, tako da će konačni odlazak biti vrlo emotivan, ali uvjeti u novoj bolnici, uz vrhunsku i najmoderniju opremu, su neprocjenjivi. Omogućit će sve to nama zdravstvenim djelatnicima da našim malim pacijentima pružimo zdravstvenu skrb na najvišem nivou, ističe dr. Bosak Veršić, a sličnog je mišljenja i njezin kolega, dr. Filip Jurić.


Dječji kirurzi dr. Filip Jurić i dr. Ana Bosak Veršić u novoj operacijskoj sali
Foto: Sergej Drechsler


– Veliki je plus za djecu iz cijele regije, a i šire, dobiti ovako opremljenu, modernu bolnicu, koja će nam omogućiti da im pružimo još bolju medicinsku skrb – ne toliko u stručnom smislu, jer mi stručnjake imamo, nego u uvjetima koje pruža nova bolnica. Ja sam nedavno preselio iz Zagreba u Rijeku, prije sam radio u Klaićevoj bolnici, tako da za mene prelazak s Kantride na Sušak neće biti toliko emotivan. Nova bolnica na Sušaku jako je moderna, opremljena vrhunskom opremom, a posebno veseli da će sada pod jednim krovom biti odjeli za majke i za djecu, kaže dr. Jurić.


Predstojnik Klinike za dječju kirurgiju KBC-a Rijeka prof. dr. Nado Bukvić ističe kako se prelaskom u novu bolnicu dobiva najsuvremenija medicinska oprema, a to će omogućiti izvođenje najsofisticiranijih operacija kod djece, posebice novorođenčadi.


– Sveobuhvatnost medicine na jednome mjestu – porođajni trakt, dječje kirurške operacijske sale i intenzivna pedijatrijska skrb, vrhunac je koji danas medicina može dati. Imamo sve uvjete za dobar rad dječje kirurške klinike na novom lokalitetu, a posebno tu mislim na konzilijarne liječnike i liječenje politraumatiziranih bolesnika s neurotraumom. Do preseljenja, našim je bolesnicima na raspolaganju sva skrb na lokalitetu Kantrida, kaže dr. Bukvić.


Najveća investicija u zdravstvu


Novi kompleks prostire se na 70.000 četvornih metara s dvije građevine: velikom bolničkom zgradom sa šest nadzemnih katova i dvije podzemne parkirne etaže te ukupno 40.000 četvornih metara namijenjenih medicinskim sadržajima. Ukupna vrijednost investicije je 158 milijuna eura, što je najveća investicija u zdravstvu Republike Hrvatske koju je u cijelosti osigurala Vlada Republike Hrvatske.

Povijesni događaj – Preseljenje u novu bolnicu za ženu i dijete raduje i djelatnike Klinike za ginekologiju i porodništvo


– Uzbuđeni smo što ćemo uskoro raditi u najsuvremenijem rodilištu u zemlji s visokosofisticiranom opremom. Ipak, daleko najbitnija je činjenica da ćemo našim trudnicama i bebama moći pružiti zdravstvenu skrb na svjetskoj razini. Po dolasku na Kliniku svi smo često slušali o stvaranju povijesti riječke ginekologije spajanjem riječkog i sušačkog lokaliteta. Danas mi sudjelujemo u jednom takvom povijesnom događaju za riječku, ali i hrvatsku medicinu te ćemo i mi zasigurno prepričavati ove događaje generacijama koje dolaze, kaže dr. Jelena Ivandić.