Šetnja kroz dva lokaliteta

KBC Rijeka: Novi prostori i najsuvremenija oprema jamče kvalitetu rada i privlače nove kadrove

Barbara Čalušić

Tijekom prethodnih pet godina posebni napori ulagali su se kako bi se dijagnostika i terapija usavršile, kadrovi se visoko educiraju i dodatno kontinuirano obrazuju maksimalno prateći ukorak novosti u svojim područjima ekspertiza i struke

Klinički bolnički centar Rijeka nakon preseljenja lokaliteta Kantrida u novi kompleks na Sušaku namijenjen liječenju žena i djece, sada djeluje isključivo na dva lokaliteta, Rijeka i Sušak, a razvojnom putu riječke bolnice teži se u budućnosti združivanju svih radilišta “pod jednim krovom” na Sušaku, kroz izgradnju tzv. faze III.


Taj budući kompleks zgrada opsegom će daleko premašivati gabarite lani otvorenog novog kompleksa, poznatog i kao faza II. izgradnje KBC-a Rijeka.


Klinički bolnički centar Lokalitet Rijeka


Tijekom prethodnih pet godina posebni napori ulagali su se kako bi se dijagnostika i terapija usavršile, kadrovi se visoko educiraju i dodatno kontinuirano obrazuju maksimalno prateći ukorak novosti u svojim područjima ekspertiza i struke.


Paralelno, izgrađeni su novi objekti, obnovljene mnoge zgrade, klinike, zavodi, a sukcesivno se nabavlja nova medicinska oprema najsuvremenijih karakteristika, sukladna planu nabave, ali i kroz nacionalne okvire te uz pomoć financiranja preko Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.


Novi prostori, nova oprema nužno privlače i nove kadrove, posebno medicinske struke, koji svojim ekspertizama te neprekidnim usavršavanjem nužno rezultiraju i praćenjem najnovijih trendova u liječenju pacijenata, pa onda i uvođenju takvih metoda u praksu KBC-a Rijeka pridonoseći ukupnom napretku uz poštivanje najviših etičkih, moralnih i stručnih standarda.


Jedan od rezultata je i činjenica da KBC Rijeka danas ima 12 referentnih centara Ministarstva zdravstva, što je važno za sve korisnike bolničkih usluga KBC-a Rijeka jer stjecanje statusa referentnog centra znak je kvalitete.


Naime, po svakom području za koje se steknu uvjeti za dodjelu statusa referentnog centra može postojati samo jedan u sustavu zdravstva državi. Korisnicima usluga je to garancija visokokvalitetne zdravstvene njege i pružanja najpreciznijih dijagnoza i najsuvremenijih tretmana.


Karakterizira ih specijalizirana stručnost liječnika iz određenih medicinskih područja, ali nude i multidisciplinarni pristup, gdje stručnjaci iz različitih medicinskih disciplina surađuju kako bi pružili cjelovitu njegu pacijentima. Referentni centri bolnice sudjeluju u najnovijim istraživanjima i kliničkim ispitivanjima, omogućavajući pacijentima pristup naprednim terapijama i tehnologijama.


Oni su ujedno edukativna središta za obuku novih generacija zdravstvenih radnika, čime se osigurava kontinuiran razvoj medicinskih vještina i znanja.


Mlade kolege nose nove energije


– U iznimno zahtjevnim okolnostima s kojima smo se suočavali svi i kao društvo, kao uža zajednica i kolektiv bolnice u drugoj polovini 2020. godine, susrevši se s pandemijskim uvjetima u kojima smo morali organizirati nesmetani rad u pružanju bolničkih usluga u maksimalno mogućem opsegu s jedne strane, a s druge osigurati intenzivan rad posebnih tzv. COVID odjela u kojima su se liječili teško oboljeli COVID pacijenti – istovremeno smo morali kvalitetno upravljati prioritetnim projektima.


Bila je tada gradnja novog kompleksa za ženu i dijete s pratećim objektom tehno-ekonomskog bloka s garažama, ali i osmišljavanje faze III. u cilju dobivanja nužnih podloga za gradnju kompleksa temeljenu na stvarnim potrebama, temeljenim na statističkim modelima predviđanja, što je nužno vezano uz uokvirivanje financijskog budžeta, a on za planiranje izvora financiranja.


Posao je to odrađen s međunarodnim konzorcijem Europske banke, koji smo uspješno zaključili sredinom 2022. godine. Zadovoljni smo zbog svih korisnika naših usluga jer, osim nabrojanoga, praktički nema radilišta na kojem sukcesivno nije bilo organizacijskih promjena, osuvremenjivanja, privlačenja novih kadrova.


Mlade kolege nose nove energije, entuzijazam, znanja, a te komponente u kombinaciji s novim prostorima i najsuvremenijom opremom stvaraju novu kvalitetu rada i ne manje bitno, čine našu ustanovu privlačnom novim kadrovima.


Koncept je to za koji vjerujemo da osigurava održivost i u budućnosti, uz samoregulirajući mehanizam rasta kvalitete kroz suradnje s međunarodnim centrima izvrsnosti, ističe ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić koji vodi ustanovu posljednjih pet godina.


Klinički bolnički centar Lokalitet Sušak


Klinički bolnički centar Rijeka jedan od pet kliničkih bolničkih centara u državi i centralna je bolnička ustanova ovog dijela Hrvatske. Regionalni je bolnički centar za tri županije, koji medicinski skrbi za oko 600.000 stanovnika.


Istovremeno, Klinički bolnički centar Rijeka je nastavna i znanstveno-istraživačka baza Medicinskog fakulteta, Fakulteta zdravstvenih studija, Fakulteta dentalne medicine i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Uz upravu i administrativno-tehničke službe, bolnica se sastoji od 18 klinika, šest kliničkih zavoda, sedam samostalnih zavoda i bolničke ljekarne.


Ukupni kapacitet iznosi 1.069 bolesničkih postelja, a zaposleno je preko 3.600 djelatnika. U Kliničkom bolničkom centru Rijeka godišnje se hospitalizira više od 40 tisuća bolesnika i ostvari oko 200 tisuća bolesničkih dana. Učini se oko četiri i pol milijuna ambulantnih usluga i oko 600 tisuća ambulantnih pregleda, dok se u dnevnoj bolnici učini oko 230 tisuća bolničkih usluga.


Kvalitetniji i učinkovitiji rad


Dr. Maja Zaninović, specijalistica je pedijatrije na užoj specijalizaciji iz neonatologije i radi na Odjelu za intenzivno liječenje novorođenčadi Klinike za pedijatriju u novoj bolnici.


Dr. Maja Zaninović, specijalistica je pedijatrije na užoj specijalizaciji iz neonatologije


– Tijekom obilaska Odjela za intenzivno liječenje novorođenčadi, u sklopu specijalizacije iz pedijatrije, rodila se moja ljubav prema neonatologiji. Shvatila sam da upravo skrb za kritično oboljelu i prijevremeno rođenu novorođenčad predstavlja poziv kojem želim posvetiti svoj profesionalni život.


Ubrzo nakon početka rada na neonatologiji postala sam instruktorica reanimacije novorođenčadi, a poseban interes razvila sam za zbrinjavanje novorođenčadi neposredno nakon poroda, osobito one prijevremeno rođene.


Od kraja 2023. godine na užoj sam specijalizaciji iz neonatologije, tijekom koje sam se dodatno usavršavala u National Maternity Hospital u Dublinu kroz Erasmus+ program, pohađala neonatološke radionice u Salzburgu i prisustvovala međunarodnim neonatološkim kongresima.


Uz klinički rad, djelujem i u akademskoj zajednici kao naslovna asistentica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, gdje sudjelujem u edukaciji studenata medicine. Početak rada u neonatologiji bio je izazovan i stresan, no zahvaljujući iznimnom timu liječnika i medicinskih sestara, lakše sam savladala teške situacije s kojima se u ovom poslu neminovno susrećemo. Iako radim u okruženju gdje se liječe najosjetljiviji pacijenti, mnogo je više sretnih ishoda i ispunjenja koje donosi njihovo ozdravljenje.


Preseljenjem u novu bolnicu, neonatologija je konačno združena s pedijatrijom i dječjom kirurgijom, čime je unaprijeđena suradnja među stručnjacima te poboljšana kvaliteta skrbi za naše najmanje pacijente.


Nabavom moderne medicinske opreme, kakvu sam imala priliku vidjeti tijekom edukacija u inozemstvu, standard liječenja novorođenčadi podignut je na višu razinu, što nam omogućuje još bolje ishode i veću sigurnost za naše male borce. Rad u suvremenoj, novoizgrađenoj bolnici s vrhunskim uvjetima donosi brojne prednosti, osobito mladim liječnicima koji su tek na početku svoje karijere.


Moderno opremljeni odjeli, najnovija medicinska tehnologija i unaprijeđeni dijagnostički i terapijski postupci omogućuju kvalitetniji i učinkovitiji rad.


Za mene kao mladu liječnicu, to znači priliku za kontinuirano učenje i stručno usavršavanje u okruženju koje prati najviše standarde suvremene medicine. Rad u takvom sustavu omogućuje bolju interdisciplinarnu suradnju i brže donošenje odluka u ključnim trenucima, što je posebno važno u intenzivnoj skrbi za novorođenčad.


Osim toga, motivirajuće je biti dio tima koji dijeli viziju napretka i pružanja najbolje moguće skrbi najmlađim pacijentima, kaže Zaninović.


Korištenje suvremenih terapijskih strategija


Mladu generaciju liječnika u riječkoj bolnici predstavlja i dr. Matko Spicijarić, specijalizant s Klinike za bolesti srca i krvnih žila i asistent na Medicinskom fakultetu u Rijeci koji se nakon završenog Medicinskog fakulteta u Zagrebu odlučio vratiti u rodni kraj.


Dr. Matko Spicijarić, specijalizant s Klinike za bolesti srca i krvnih žila


– Odlučio sam se iz nekoliko razloga. Riječka kardiologija već godinama prednjači u brojnim segmentima kardiovaskularnog liječenja, što ovu sredinu čini izvrsnom za edukaciju mladih liječnika.


Također, dobra povezanost i suradnja s Medicinskim fakultetom u Rijeci omogućuje i znanstveni napredak te rad sa studentima. Uz Medicinski fakultet i specijalizaciju, paralelno sam završio Ekonomski fakultet u Zagrebu i trenutno pohađam edukaciju iz menadžmenta u zdravstvu.


Nadam se da će stečena znanja doprinijeti unaprjeđenju zdravstvenog sustava našeg kraja i Hrvatske. Kao glavne odlike lokaliteta Sušak svakako bih spomenuo dobru opremljenost Objedinjenog hitnog bolničkog prijama. Većina mladih liječnika svoje prvo radno iskustvo stječe upravo na hitnom traktu, a KBC Rijeka jedna je od rijetkih bolnica koja tijekom početka rada pod nadzorom organizira strukturirana predavanja i vježbe.


Medicina je znanost koja jako brzo napreduje, stoga su se brojni načini liječenja unaprijedili već tijekom mog radnog staža. Aktivno pratimo te trendove, što potvrđuju sudjelovanja kolega na europskim i svjetskim kongresima, kao i brojne nove metode liječenja dostupne našim bolesnicima. Veliki organizacijski napredak postignut je otvorenjem novog kompleksa na Sušaku.


Poboljšana je suradnja pedijatrije s drugim specijalnostima, u brojnim dodirnim segmentima, a ukupna nova medicinska i nemedicinska infrastruktura označila je veliki iskorak funkcioniranja cijelog sušačkog lokaliteta, ističe Spicijarić.


Na Odjelu za neurodegenerativne bolesti s dnevnom bolnicom Klinike za neurologiju radi neurolog dr. Valentino Rački koji kaže da su njegovo profesionalni razvoj i karijerne odluke vođeni željom za radom na naprednim oblicima liječenja, posebno u području neurodegenerativnih bolesti.


Na Odjelu za neurodegenerativne bolesti s dnevnom bolnicom Klinike za neurologiju radi neurolog dr. Valentino Rački


– Klinički bolnički centar Rijeka je institucija koja omogućuje primjenu inovativnih terapijskih metoda te pruža stručnu i znanstvenu okolinu potrebnu za kontinuirani profesionalni rast. Moje uže područje interesa obuhvaća neurodegenerativne bolesti, područje medicine koje zahtijeva multidisciplinarni pristup i primjenu sofisticiranih metoda liječenja.


U KBC-u Rijeka imam priliku raditi s pacijentima koji boluju od Parkinsonove bolesti, Alzheimerove bolesti i drugih progresivnih neuroloških poremećaja, te sudjelovati u njihovom liječenju uz korištenje suvremenih terapijskih strategija. Posebno me motivira mogućnost sudjelovanja u liječenju bolesnika dubokom mozgovnom stimulacijom i infuzijskom terapijom, koje predstavljaju značajan iskorak u poboljšanju kvalitete života pacijenata s Parkinsonovom bolesti.


Osim rada s pacijentima, veliku važnost pridajem akademskom angažmanu. U KBC-u Rijeka imam priliku aktivno sudjelovati u nastavnom procesu na Sveučilištu u Rijeci, gdje mogu prenositi svoje znanje i iskustvo studentima medicine te mladim liječnicima u procesu specijalizacije.


Smatram da je obrazovanje novih generacija stručnjaka ključni segment u razvoju medicine, a rad sa studentima vidim kao priliku za poticanje njihovog interesa za neurologiju te oblikovanje budućih stručnjaka koji će pridonositi razvoju struke.


Rad u KBC-u Rijeka predstavlja spoj kliničkog rada, znanstvenog istraživanja i nastavne djelatnosti – tri ključna segmenta koja smatram neizostavnima u modernoj medicini. Ova institucija pruža mi mogućnost da se profesionalno razvijam u dinamičnom i poticajnom okruženju te doprinesem unaprjeđenju dijagnostike i liječenja neuroloških bolesti, poručuje Rački.


KBC Rijeka – broj liječnika i medicinskih sestara

– liječnici specijalisti 486


– liječnici na specijalizaciji 181


– doktori specijalisti dentalne medicine 32


– doktori dentalne medicine na specijalizaciji 4


– ostali liječnici 29


– medicinske sestre 1.217


– ukupno djelatnika 3.684

Referentni centri KBC-a Rijeka

KBC Rijeka danas ima 12 referentnih centara Ministarstva zdravstva, što je važno za sve korisnike bolničkih usluga KBC-a Rijeka jer stjecanje statusa referentnog centra znak je kvalitete.


Referentni centar za upalne bolesti gušterače (Klinika za internu medicinu)


Referentni centar za potporno liječenje i kvalitetu života bolesnika s hematološkim bolestima (Klinika za internu medicinu)


Referentni centar za psorijazu (Klinika za dermatovenerologiju)


Referentni centar za maligne bolesti tijela maternice, jajovoda i jajnika (Klinika za ginekologiju i porodništvo)


Referentni centar za pedijatrijsku pulmologiju (Klinika za pedijatriju)


Referentni centar za epilepsije i konvulzivne bolesti razvojne dobi (Klinika za pedijatriju)


Referentni centar za posttraumatski stresni poremećaj (Klinika za psihijatriju)


Referentni centar za transplantaciju bubrega (Klinika za urologiju)


Referentni centar za orofacijalnu bol (Klinika za dentalnu medicinu)


Referentni centar za primjenu ultrasonografije u anesteziologiji i intenzivnoj medicini (Klinika za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli)


Referentni centar za preproceduralnu pripremu i postproceduralno liječenje i rehabilitaciju farmakorezistentnih bolesti pokreta invazivnim metodama, posebice dubinskom mozgovnom stimulacijom (Klinika za neurologiju)


Referentni centar za minimalno invazivnu kirurgiju kolona, rektuma i anorektalne regije (Klinika za kirurgiju)